Volei

CET Govora – CNMB a obţinut a doua victorie în faţa Politehnicii din Timişoara

Sportivele de la CET Govora – CNMB s-au deplasat pe data de 28 noiembrie la Timişoara, unde au disputat a doua etapă din returul Campionatului Naţional de volei destinat Diviziei A2. Vâlcencele pregătite de antrenorii Nicoleta şi Marius Mărgărit au întâlnit în această deplasare echipa locală CS „U” Politehnica, pe care au învins-o cu scorul de 3-0, după cum urmează: 25-11, 26-24 şi 25-18. De menţionat este că, formaţia vâlceană a mai învins o dată gruparea din Banat, în a doua etapă a turului, atunci când s-a impus tot cu 3-0.

După obţinerea victoriei la o diferenţă mare de scor în primul set a urmat o relaxare involuntară din partea fetelor. Acest lucru a făcut ca cel de-al doilea set să fie cel mai disputat de pe parcursul partidei. În ultima parte a jocului, formaţia CET Govora – CNMB şi-a demonstrat din nou valoarea, impunându-se în setul 3 cu 25-18. „Am avut parte de o atmosferă de joc excepţională şi de un public elevat. A fost exact aşa cum concep eu că ar trebui să fie în mod normal pe terenul de volei. Fetele au jucat foarte bine şi mă bucur că am avut ocazia să folosim aproape tot lotul echipei”, a declarat Nicoleta Mărgărit. În acest meci au evoluat: Ioana Toma, Luiza Dinu, Mirabela Duma, Andreea Turlea, Simona Bîrzan, Alexandra Ciucu, Oana Popa, Claudia Sandu şi Nicoleta Craioveanu. „Vreau să precizez faptul că Oana Popa începe să îşi revină după accidentare şi că în acest meci a jucat foarte bine. Pot spune că se apropie de adevărata ei valoare”, a adăugat antrenoarea. În continuare, voleibalistele vâlcene se pregătesc pentru a treia etapă a returului Diviziei A2, care se va desfăşura la Rm. Vâlcea. Această partidă ar fi trebuit să aibă loc pe data de 5 decembrie, dar la solicitarea echipei oaspete a fost reprogramată. Astfel, CET Govora – CNMB va întâlni pe 9 decembrie, gruparea CSU Medicina CSŞ Târgu Mureş. „Sperăm ca înainte de acest meci să avem tot lotul echipei în formă şi să obţinem victoria pe care ne-o dorim atât de mult”, a conchis Nicoleta Mărgărit. (O.D.)