„Am câştigat un punct important la Craiova”

* Adi Popa i-a felicitat pe toţi jucătorii de la Flacăra Horezu după rezultatul de egalitate din Bănie

Având în vedere faptul că CS „U” Craiova 2 a ratat un penalti în cea de-a doua repriză a meciului de vinerea trecută, cu Flacăra Horezu, se poate spune că „olarii” nu au pierdut două puncte în Bănie, ci au câştigat unul. Aceasta este şi părerea antrenorului-jucător al echipei din Treapt, Adi Popa. „Aşa cum ne aşteptam, partida din Bănie a fost una foarte dificilă. Am jucat pe un frig pătrunzător şi pe un teren greu. Meciul a fost unul de luptă, dar am avut o evoluţie bună. Toţi titularii şi jucătorii care au intrat în repriza secundă şi-au făcut treraba foarte bine şi s-au dăruit pentru a obţine un nou rezultat pozitiv. Puteam să şi câştigăm acest duel, deoarece ne-am creat multe ocazii de gol, atât la 1-0, cât şi la 1-1. Dar, puteam să-l şi pierdem, din moment ce adversarii au beneficiat de un penalti, în repriza secundă, în minutul 65, la scorul de 1-1, după ce arbitrul a sancţionat un henţ în suprafaţa de pedeapsă. Din fericire pentru noi, lovitura de la 11 metri a fost apărată de portarul Robert Popa. Una peste alta, considerăm că am obţinut un punct important, pe terenul unei formaţii bune, care a avut şi un jucător de la prima echipă, de Liga I, portarul moldovean Nicolae Calancea, căreia ne-a fost foarte greu să-i dăm gol. Toi băieţii merită felicitări atât pentru prestaţia din acest meci, cât şi pentru parcursul pe care l-au avut de-a lungul campionatului”, ne-a declarat Adi Popa. (N.C.)