Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Campioanele au făcut instrucţie cu handbalistele din Capitală

Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Bucureşti 40-23

Miercuri, 7 martie, campioana României a revenit în Liga Naţională. Aceasta a disputat în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea partida rămasă restanţă din etapa a XVII-a, cu CSM Bucureşti. Meciul a reprezentat doar o formalitate pentru Oltchim, care şi-a adjudecat fără probleme cele două puncte puse în joc, în condiţiile în care au şi fost menajate câteva handbaliste importante în această perioadă pentru echipa de la poalele Capelei, precum Luminiţa Dinu, Yeliz Ozel sau Iulia Managarova.
Adversara sa, CSM Bucureşti, n-a reuşit să dea o replică serioasă gazdelor, care, în aceste condiţii, fără să forţeze, au încercat doar să efectueze, cu acest prilej, un antrenament uşor. Partida de la mijlocul acestei săptămâni a reprezentat şi pentru Radu Voina o oportunitate de a apela la jucătoarele din lot folosite mai puţin în meciurile din Liga Campionilor. Extremele Nechita şi Farcău au reuşit să profite de şansa avută, înscriind, împreună, aproape jumătate din totalul golurilor marcate de formaţia vâlceană în cele 60 de minute de joc. Şi n-au fost deloc puţine. Încă din primele minute chimistele au pornit într-o goană nebună după un record în campionatul intern. Cel mai bun rezultat din Liga Naţională, din actualul sezon, data de la începutul anului, de la meciul cu HCM Baia Mare, atunci când Oltchim a avut cel mai bun atac, înscriind 46 de goluri, adică dublul celor marcate de maramureşence. Acum, cu CSM Bucureşti, Ardean şi compania au punctat doar în prima repriză 23 de goluri. În cel de-al doilea mitan, însă, deşi au atins pragul de 40 de goluri, vâlcencele nu au reuşit să-şi depăşească propriul record. S-au oprit la scorul de 40-23. Cea mai bună marcatoare chimistă a fost Ramona Farcău, autoare a zece goluri. În topul marcatoarelor formaţiei chimiste, aceasta a fost urmată de Ada Nechita (8 goluri), Valentina Ardean (6), Ekaterina Vetkova (4), Oana Chirilă (3), Aurelia Brădeanu (3), Adina Meiroşu (2), Dana Băbeanu (2), Nicoleta Safta (1), Maria Jovanovic (1). Cea mai bună jucătoare a formaţiei bucureştene a fost Mihaela Popa, care a înscris 14 din cele 23 de goluri ale echipei sale.