DiverseHandbal

Calificare decisă la 7 metri! SCM a părăsit Cupa României

După victoria convingătoare cu SCM Craiova, miercuri, 25 august, echipa de handbal vâlceană a jucat în turul secund al Cupei României, de la Bistrița, cu SCM Gloria Buzău. Elevele lui Goran Kurtes au avut, de această dată, o misiune mult mai grea, pe care nu au reușit să o încheie cu bine. Au fost apatice, lipsite de concentrare, au arătat cu totul diferit față de primul meci. Buzoiencele, pe care Glibko și colegele sale le învinseseră, săptămâna trecută, în turneul amical de la poalele Capelei, s-au impus la aruncările de la 7 metri.

Primele 30 de minute au fost echilibrate. Trupa lui Aurelian Roșca a început partida mai bine, și-a luat un avans de trei goluri în primele 10 minute, însă ”municipalele” au revenit pe tabelă. S-a jucat ”cap la cap”. Gonzalez a adus-o pe Vâlcea în avantaj în minutul 20 (scor 8-9). SCM a mai condus de alte două ori, însă finalul reprizei le-a aparținut adversarelor, care au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri: 14-12.

Debutul părții secunde a fost favorabil tot echipei din Buzău, care părea să se desprindă în câștigătoare. În minutul 40, conducea cu o diferență de șase goluri (22-16). SCM a redus din handicap, iar înainte de expirarea celor 60 de minute a egalat printr-o aruncare de la 7 metri transformată de Glibko. La ”loteria penaltiurilor”, cum se spune la fotbal, au fost mai inspirate buzoiencele. Prima serie de lovituri s-a încheiat, însă, tot la egalitate. De la Gloria Buzău a ratat Moroianu, iar de la Vâlcea – Levchenko. În cea de-a doua serie, Iryna Glibko, cea mai prolifică jucătoare din tabăra noastră în acest duel, nu a putut să bage mingea în plasă. Zamfirescu a transformat și a adus victoria echipei sale: scor 34-33.

Echipa pregătită de vâlceanul Aurelian Roșca, formată din multe jucătoare care au trecut pe la SCM, unele chiar vâlcence la origini, precum Mădălina Zamfirescu sau Alina Ilie, s-a calificat în Final Four-ul Cupei României.

Pentru SCM au înscris în acest meci: Glibko (12), Liscevic (5), Gonzalez (5), Nikolic (4), Stamin (4), Marin (1), Dache (1), Klicovac (1). Pentru Gloria Buzău au punctat: Harabagiu (9), Cseczi (8), Rotaru (4), Savu (4), Moroianu (3), Ilie (2), Subțirică (2), Vasileuskaya (1), Zamfirescu (1).

Pentru SCM a fost prima înfrângere din noua ”eră”. ”Municipalele” au obținut 9 victorii în amicale și una la Cupa României, de la Bistrița, în primul tur. Ținând cont de faptul că nu va participa la Final Four-ul de la Brăila, Vâlcea va juca următorul meci oficial săptămâna viitoare, cu SCM Craiova, în prima etapă din Liga Florilor.