Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Volei

Cadetele de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, învinse în fieful liderei CS Muscel Câmpulung (0-3)

Duminică, 26 februarie, cadetele de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” s-au întors înfrânte de la Câmpulung, unde s-au duelat cu CS Muscel, lidera incontestabilă a Seriei E din Campionatul Naţional de volei. Elevele Denisei Stocănescu au pierdut cu scorul de 3-0. Doar primul set a fost mai disputat, voleibalistele argeşene impunându-se la limită, cu 26-24. În celelalte două, CS Muscel şi-a adjudecat victoria foarte clar: 25-13, 25-12. „Din păcate, n-am reuşit să producem surpriza pe care ne-am dorit-o. Doar în primul set ne-am ridicat la valoarea adversarelor, dar am avut parte de ghinion pe final. Argeşencele ne-au condus cu 23-22 şi 24-23, am egalat de fiecare dată, însă nu şi când scorul a devenit 25-24. Fetele mele au comis două greşeli individuale la rând care ne-au costat. Mai întâi, a fost o eroare din propriul serviciu, iar apoi la preluarea din serviciul advers. Cu siguranţă, alta era soarta meciului dacă am fi câştigat primul set şi am fi condus cu 1-0. După acel prim set bun, am avut parte din nou de o cădere inexplicabălă a fetelor. De aceea, mă pot declara mulţumită doar de prestaţia din primul set, nu şi de ce s-a întâmplat în celelalte două. Ar fi fost extraordinar dacă elevele mele ar fi jucat măcar la fel şi în următoarele seturi”, a subliniat Denisa Stoicănescu.

Doar cu o floare (Clara Ghiţescu) nu se face primăvară!

În încheiere, antrenoarea de volei de la CNMB a ţinut să aprecieze doar evoluţia Clarei Ghiţescu. „Doar Clara cred că merită să fie remarcată după meciul de la Câmpulung. Ea a avut un serviciu constant bun, mai ales în primul set. Dintre cele 12 jucătoare cu care am făcut deplasarea la Câmpulung, doar două nu au jucat. Este vorba de Ioana Teodorescu şi Mădălina Duţu, celelalte 10 fiind utilizate în anumite momente ale jocului”, a menţionat Denisa Stoicănescu.
După eşecul de la CS Muscel Câmpulung, CNMB a pierdut orice şansă de a mai accede la turneele presemifinale. Voleibalistele vâlcene mai au un singur meci de jucat din acest sezon, duminică, 12 martie, pe teren propriu, în Sala Capela, cu LPS Slatina. „Sperăm să încheiem sezonul cu un joc bun şi să ne luăm la revedere de la suporteri cu o victorie”, a concluzionat Denisa Stoicănescu, antrenoarea echipei de cadete de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. (N.C.)

În fotografie:
• Rândul de sus, de la stânga, la dreapta: Denisa Stoicănescu (antrenoare), Patricia Iepure, Sarah Durand, Clara Ghiţescu, Ana Pomană, Carina Rabacu, Ioana Teodorescu, Alexia Coman
• Rândul de jos, de la stânga, la dreapta: Irma Ispas, Mădălina Duţu, Crina Dobrotă, Alexandra Popa, Ştefania Roşca.