DiverseHandbal

Ca la popice! Vâlcea a obținut două trofee dintr-o lovitură: Cupa și Supercupa României!

SOS! Pierdut echipă! A văzut-o cineva pe CSM București? În prima repriză din finala Cupei României, cu siguranță, nu! SCM Rm. Vâlcea, campioana en-titre și formația care a terminat sezonul trecut, încheiat înainte de vreme, pe locul 1, a defilat pe teren. A arătat că este total pregătită pentru noul sezon competițional. Vedetele formației din Capitală au arătat ca niște anonime în fața trupei lui Florentin Pera, care a dictat ritmul pe tot parcursul primelor 30 de minute. Batinovic a dat încredere dintre buturi, Aaradahl a fost ca o stâncă în apărare, iar în atac, chiar dacă au mai fost și ratări, lucrurile au funcționat cum trebuie. Glibko a fost cea mai bună marcatoare a Vâlcii din primul mitan, cu cinci goluri. Vâlcea a condus cu 3-0. București, practic gazda turneului final al Cupei României, a marcat primul gol abia după șapte minute de joc, prin Omoregie. Gruparea lui Adi Vasile a fost de nerecunoscut, spre bucuria vâlcenilor, care au urmărit relaxați jocul. În minutul 10 a venit al doilea gol pentru CSM. Partida a continuat în aceeași direcție. Vâlcea a avut un avans de opt goluri în fața multinaționalei din București în minutul 27. A fost 13-5. CSM a redus din hadicap după două atacuri succesive, prin Klicovac și Neagu. Pera a cerut time-out, iar lucrurile s-au reglat. Nikolic a punctat pentru SCM și tot ea a închis tabela în prima repriză la scorul de 15-7. Repriza s-a încheiat cu o nouă intervenție a căpitanului Vâlcii, Marta Batinovic, într-o fază de 1-1 cu Crina Pintea. Singurul aspect negativ, dacă poate fi numit așa, în primul mitan, a fost legat de cele două eliminări de două minute pe care le-a primit Aardahl, stâlpul apărării grupării de la poalele Capelei.

Echipa Primăriei Capitalei a renăscut din propria cenușă în repriza secundă, dar nu a putut anula avantajul Vâlcii

Pentru București, pauza a fost un sfetnic bun. Repriza secundă sau prima jumătate a acesteia, a fost diametral opusă. Practic, s-au schimbat rolurile. În șapte minute, CSM a redus la jumătate handicapul cu care a intrat la pauză. Martin, Omoregie și Pintea au marcat succesiv în debutul părții secunde. Liscevic a înscris pentru prima dată în repriza a doua pentru SCM după cinci minute de la reluare. Apoi Neagu a punctat din 7 metri. Practic, în 10 minute, ”tigroaicele” au reușit să ajungă la doar trei goluri în spatele Vâlcii (17-14, minutul 40). În plus, Pera a pierdut și principala apărătoare, Aardahl fiind sancționată cu o nouă eliminare de două minute, a treia din acest joc, care i-a adus și eliminarea definitivă. Și Neagu putea primi roșu după, dar arbitrii au fost îngăduitori și au dictat doar o eliminare de două minute. În minutul 45, formația Primăriei Capitalei a ajuns la doar două goluri în spatele Vâlcii. În ultimul sfert de oră, însă, chiar dacă poate cu mari emoții, elevele lui Florentin Pera au reușit să gestioneze situația. Până la urmă s-au impus cu scorul de 22-19 și au obținut, ca la popice, două trofee dintr-o singură lovitură: Cupa și Spercupa României, aferente sezonului trecut. E a 14-a Cupă a României din istorie care ajunge la Vâlcea.

Florentin Pera, aproape de leșin

De menționat ar mai fi că ultimele momente ale finalei au fost cu adevărat de infarct. Jocul a fost întrerupt pentru câteva minute întrucât tehnicianul Vâlcii, Florentin Pera, a fost aproape de leșin. Și-a revenit cu greu și în cele din urmă a putut să ridice trofeele deasupra capului.

Pentru SCM au înscris în finala Cupei: Glibko (5), Lopez (4), Liscevic (3), Aardahl (3), Nikolic (2), Fernandez (2), Florica (1), Minevskaja (1) și Elghaoui (1).

CSM București a punctat prin: Neagu (7), Omoregie (4), Pintea (2), Lazovic (2), Martin (2), Barbosa (1), Klicovac (1).

Batinovic, cel mai bun portar, Lopez, MVP-ul Cupei

FRH a acordat, pe lângă cele două trofee dedicate Cupei și Supercupei și premii speciale. Le-au primit Neagu (cea mai bună marcatoare) și Pintea (cea mai bună apărătoare a turneului final), din tabăra finalistei CSM București, respectiv Marta Lopez, MVP-ul Final Four-ului și Marta Batinovic, cel mai bun portar al Cupei României, din echipa câștigătoarei, SCM Rm. Vâlcea.

”Municipalele” au avut parte de sprijinul celui de-al optulea jucător în Capitală

Deși nu au avut acces în sală, suporterii echipei vâlcene au fost alături de handbalistele SCM-ului în finala Cupei României cu CSM București. Au făcut deplasarea în Capitală și au urmărit jocul cu sufletul la gură. La final, le-au așteptat pe ”municipale” pentru a le felicita pentru cele două trofee și victoria de moral, înaintea unui noul sezon competițional, obținută în fața contracandidatei la toate trofeele, CSM București. Felicitări, fetelor! Felicitări și galeriei ”Brigada Noastră” pentru gest și efort!