”Botoşel”, la prima atingere de balon, a decis meciul dintre Vlădeşti şi Roeşti. Nu a marcat, dar…

Sâmbătă după-amiază, la Vlădeşti, formaţia coordonată de Andrei Neagoe a primit vizita grupării Comerţul Roeşti, în etapa a VI-a din Liga a V-a. Gazdele au încercat să profite de avantajul terenului propriu şi de sprijinul galeriei, dar şi oaspeţii au venit încrezători în propriile forţe, decişi să scoată punct sau puncte. A fost un duel frumos, pe contre, cu ocazii de ambele părţi. Prima importantă a fost a vlădeştenilor. Avram a executat bine o lovitură liberă. Mingea, deviată, a lovit transversala. Roeştenii au replicat prin Nicolae Ionuţ. Şutul-voleu al acestuia l-a întins serios pe portarul advers, care a avut o paradă spectaculoasă. Roşca, apoi Neagoe, de la gazde, au mai pus în pericol poarta adversă, iar de la oaspeţi, Gigi Gheran, cu un şut din unghi, lateral stânga, a fost aproape de a înclina balanţa în favoarea formaţiei vizitatoare înainte de pauză. În partea secundă, Roşca şi Răzvan Popescu au pus presiune şi au fost aproape de deschiderea scorului, în favoarea Vlădeştiului, dar şi Mihăilescu, din tabăra echipei coordonată de Cătălin Mătulescu şi Ion Mazilescu, a avut golul de 0-1 în gheată. Până la urmă s-a marcat la Vlădeşti. Au făcut gazdele, în minutul 63. ”Botoşel” (Cosmin Olaru), la prima atingere de balon după ce a fost introdus pe teren, a oferit un assist. A executat bine un corner, Neagoe a trimis balonul în transversală, mingea a revenit în teren, iar Răzvan Popescu a trimis-o în plasă. 1-0 a fost şi la final. Partida s-a încins în ultimele minute. Oaspeţii au avut anumite nemulţumiri, iar în prelungiri, în minutul 90+4, unul dintre liderii lor, Gigi Gheran, a văzut cartonaşul roşu. Deşi a pierdut, Comerţul a lăsat impresia că poate obţine mai mult decât a obţinut până în prezent. AFC Vlădeşti s-a apropiat, prin acest succes, de pluton fruntaş.