Bogdan Ţoiu a marcat pentru Deva în prima etapă a Ligii a III-a. Roncea l-a părăsit pe Ştefan Nanu

CSM Deva, formaţie pregătită de Ştefan Nanu, antrenor stabilit de ani buni în Vâlcea, nu mai joacă, în acest sezon, în aceeaşi serie cu cele trei formaţii vâlcene. A fost repartizată în Seria a VII-a, practic aceeaşi din sezonul precedent, dar cu o altă componenţă. Deşi cu un buget redus faţă de anii trecuţi, având în vedere promovarea şi înscrierea echipei de handbal în Liga Florilor, Deva a plecat la drum, în noul campionat, cu obiective îndrăzneţe. Nanu îşi doreşte o clasare în primele 4, care i-ar asigura accederea în play-off. Deocamdată, ”semne bune anul are”. CSM a câştigat meciul din prima etapă în mod categoric, cu 3-0. A jucat în deplasare, cu Voinţa Lupac. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 20, prin Iordache. Bogdan Ţoiu, singurul fotbalist vâlcean rămas în lotul formaţiei hunedorene, a majorat avantajul echipei sale în minutul 53. Căpitanul Doboş a marcat pentru 3-0, în minutul 88, din penalty. În urma acestui succes categoric, CSM Deva s-a instalat în fotoliul de lideră a clasamentului. Vineri, 3 septembrie, primeşte vizita celor de la Jiul Petroşani. Meciul se joacă la Orăştie. De menţionat ar mai fi că, cu doar o săptămână înainte de startul campionatului, Ştefan Nanu a pierdut un jucător important. Costi Roncea, o ”cunoştinţă” veche a vâlcenilor, a plecat la muncă în Germania.