Bogdan Eftimie a debutat în Liga a II-a pentru Viitorul Pandurii Tg. Jiu! Andrei Dima, titular la Braşov

După cum am anunţat în premieră, săptămâna trecută, Viitorul Dăeşti s-a despărţit de doi dintre tinerii jucători din lot: Bogdan Eftimie şi Andrei Dima. Portarul vâlcean a ajuns la Tg. Jiu, la echipa de Liga a II-a din localitate, Viitorul. Antrenorul Cristian Lupuţ l-a ”aruncat” deja în luptă. Eftimie a apărat poarta gorjenilor în confruntarea cu FC Hermannstadt, din etapa a VI-a campionatului din eşalonul secund. Partida a avut loc la Tr. Severin marţi, 14 septembrie şi s-a încheiat la egalitate, 1-1. Vulpe a deschi scorul în minutul 33, iar Buhăcianu a egalat până în pauză. La oaspeţi, fundaşul vâlcean Ionuţ Stoica a fost integralist. Pe teren s-a mai aflat un vâlcean, arbitrul asistent Florin Păunescu. După încheierea etapei, în fruntea clasamentului a urcat Concordia Chiajna, echipă pentru care joacă şi tânărul fotbalist de la poalele Capelei Florin Borţa. Hermannstadt e pe 3, iar Viitorul Pandurii Tg. Jiu, abia pe 16.

Şi Andrei Dima a avut şansa să debuteze la noua echipă. Nepotul fostului fundaş de fier de la Chimia şi fost preşedinte al AJF Vâlcea (Constantin Pintilie) a fost titular în echipa Kids Tâmpa Braşov, în meciul cu FC Hermannstadt 2. Întâlnirea, care a contat pentru etapa a III-a din Seria a V-a a Ligii a III-a şi care s-a disputat la Răşinari, s-a terminat la egalitate, 1-1. Pentru ”urşii” de la Braşov a fost primul punct obţinut în acest sezon.
(FOTO: Viitorul Pandurii Tg. Jiu / Kids Tâmpa Braşov)