Liga 6Fotbal

Bobi Verdeş, gol de trei puncte pentru Flacăra Horezu, în minutul 95 al partidei de la Fedeleşoiu

Noul sezon al Superligii vâlcene a început cu derby-ul dintre Viitorul Dăeşti şi Flacăra Horezu. Cele două pretendente la titlul judeţean s-au întâlnit, sâmbătă după-amiaza, la Fedeleşoiu. Partida a fost una de un înalt nivel calitativ, cu ocazii şi de o parte şi de cealaltă. Deşi formaţia pregătită de Adi Popa a avut mai mult posesia, gazdele au reuşit deschiderea scorului. S-a întâmplat în minutul 22. Edi Puşcatu a scos penalti, iar Bucei a transformat cu siguranţă, învingându-l pe experimentatul Florin Matache: 1-0. Până la finalul reprizei, ambele echipe au mai avut cel puţin câte o şansă de a înscrie, însă s-a intrat la vestiare cu acelaşi scor, favorabil campioanei en-titre. Dăeştenii au intrat bine în joc în partea secundă. Şi-au creat două ocazii de a-şi majora avantajul prin Filipoiu, însă golul de 2-0 a venit abia după nouă minute de la reluare. Alin Bunescu („Vrăjeală”) a executat perfect o lovitură liberă, din preajma băncilor de rezerve, iar Neacşu a trimis balonul cu capul în poarta lui Matache. Trupa antrenată de Cosmin Ursu a încercat să apere rezultatul, mizând pe apărare şi pe cartea contra-atacului. Filipoiu a avut „pe gheată” golul de 3-0, dar nu a reuşit să profite de oportunitate. Gazdele şi-au epuizat toată energia, iar după minutul 70 nu au mai reuşit să ţină piept horezenilor. După două şanse ratate de Milosteanu, antrenorul-jucător al Flacărei, Adi Popa, a redus din handicap. În minutul 80, din corner, Precup i-a pus mingea pe cap lui „Popică”: 2-1. În minutul 87 s-a făcut 2-2. Milosteanu şi-a spălat păcatele după ocaziile ratate, a scăpat din marcaj şi a restabilit egalitatea. Un minut mai târziu a părăsit terenul, fiind eliminat. În 10 oameni, tot Flacăra a părut mai proaspătă. A continuat să spere, iar la ultima fază, a înscris golul victoriei. Un fault la aproximativ 20 de metri de poartă i-a nemulţumit pe dăeşteni, care s-au ales şi cu două cartonaşe roşii. Stanciu şi Bucei au fost eliminaţi. Din acea lovitură liberă, mingea deviată de zid a ajuns la Bobi Verdeş, care, deşi a fost aproape absent până în acel moment, a înscris golul decisiv, de 3-2, care i-a adus Flacărei primele trei puncte din acest sezon. Horezenii i-au dedicat victoria lui Gabi Precup, sărbătoritul zilei. (S.S.)