DiverseAlte sporturi

Bianca Andreescu, tenismena cu origini în Vaideeni, a jucat la Australian Open primul meci oficial după 15 luni de pauză

La începutul acestei săptămâni s-a dat startul primului turneu de grand slam al anului din tenisul mondial. Printre partidele programate în primul tur s-a regăsit și cea dintre două românce: Bianca Andreescu, sportivă cu origini în comuna vâlceană Vaideeni, dar care reprezintă Canada (țară în care s-a născut și a crescut) și Mihaela Buzărnescu. ”Bibi” a câștigat primul set la Melbourne, cu 6-2, însă Miki a revenit în setul secund și s-a impus cu 6-4. În decisiv, Andreescu a fost mai inspirată. L-a câștigat cu 6-3 și s-a calificat în turul următor la Australian Open. Pentru Bianca Andreescu a fost primul meci oficial jucat după 15 luni de pauză. Tenismena cu bunici în Vaideeni a fost scoasă din circuit de accidentări. Cea mai mare performanță a sa o reprezintă câștigarea titlului la US Open, în 2019.