Liga VFotbal

Bătaie ca-n „şapte păcate” la un meci de fotbal de Liga a IV-a!

Duminică, 21 aprilie, la Băbeni s-a disputat singurul meci al etapei din cadrul play-out-ului Seriei Sud a Ligii a IV-a, între echipa locală, FC Băbeni 2 şi Sportul Genuneni. Deşi a fost un joc tensionat în prima repriză, nimic nu prevestea incidentele din partea secundă. În minutul 73 al întâlnirii, la scorul de 1-1, gazdele au primit o lovitură de pedeapsă. În timp ce se pregăteau să execute (jocul era oprit în acel moment), un jucător de la Sportul Genuneni, Nicolae Avram, probabil provocat verbal de adversar, l-a lovit pe acesta din urmă cu pumnul în figură, spărgându-i buza. A urmat o bătaie generală, ca-n filme, între jucătorii ambelor echipe. Avram a fost alergat pe teren şi până la urmă a căzut. În acel moment, a fost lovit cu piciorul de cel pe care-l agresase, Florian Drăghia şi de alţi jucători de la FC Băbeni 2. Când părea că spiritele s-au mai calmat, conflictul a izbucnit din nou, în mai multe zone alte terenului, inclusiv pe drumul spre vestiare. Arbitrul a fluierat sfârşitul jocului în minutul 77. În timpul bătăilor, a fost apelat chiar şi numărul de urgenţă, 112. Forţele de ordine au ajuns la teren după ce jucătorii s-au calmat. Comisia de Disciplină urmează să decidă rezultatul jocului şi sancţiunile necesare în acest caz. (L.S.)