BaschetAlte sporturi

Baschetbaliștii vâlceni au debutat cu o victorie în grupa I valorică a eșalonului secund național

Lupta pentru prezența la turneul final a început! Sâmbătă, 4 februarie, CS Vâlcea 1924 a avut deplasare la Iași. A jucat cu Politehnica, din localitate, în prima rundă din grupa valorică 1-8 din eșalonul secund național. Deși cu un lot incomplet, decimat de probleme medicale, formația de baschet masculin de la poalele Capelei s-a întors victorioasă de la Iași. S-a impus cu scorul de 86-72. Încă din primul sfert a dat semne că poate înclina balanța în favoarea sa. L-a terminat cu două puncte peste adversară (23-25). În cel de-al doilea, gazdele au anulat diferența (scor 18-16). Ultimele două sferturi au aparținut trupei vizitatoare. 14-23 și 17-22 a indicat tabela, iar la final, un avantaj de 14 puncte pentru ”lupii negri”.

”Primul meci din faza a doua coincide și cu prima victorie. Învingem în deplasare la Iași în urma unei prestații cu mai multe bune decât rele. Cu Nicu Ciucă dominant sub panou și Norbert Kelemen în formă excelentă am reușit să punem în a doua parte a meciului o diferență semnificativă. Tony Rotaru (supărat de o accidentare la spate) și Ajay Singh au punctat semnificativ, ducând echipa în zona de confort. Burlacu, Ciriperu (de asemenea accidentat) și Rotar au contribuit și ei decisiv pe parcursul jocului. Rămân, însă lucruri de rezolvat, e încă loc de progres. Politehnica este o echipă cu șanse de accedere în turneul final, astfel că acest succes ne dă speranțe pentru viitor. Luptă Vâlcea!”, au transmis oficialii CS Vâlcea, după primul succes din partea a doua a sezonului. Singh și-a pus amprenta pe 25 de puncte din totalul celor 86 ale Vâlcii. Duminică, 12 februarie, ”haita” lui Hristu Șapera va întâlni, pe teren propriu, în sala de la Sanitar, Agronomia București.