Liga VFotbal

AS Bărbătești a realizat scorul etapei, la Liga a V-a

AS Bărbătești are un început de campionat bun, spre foarte bun. În cinci etape a înregistrat patru victorii. A fost performera etapei din acest week-end, la Liga a V-a. ”Cocoșii” lui Ion Deaconu s-au impus cu scorul de 9-1 în deplasarea de la Mădulari, cu Șușani. Gazdele au început, practic, meciul de la 0-1. Cristi Huruială a deschis scorul. În minutul 15 era 0-3. 1-4 a fost la pauză. Cel mai prolific jucător al oaspeților, Neluțu Papa, a marcat de patru ori în acest meci. Mărăcine, jucător transferat pe ultima sută de metri de la Păușești, s-a integrat perfect în echipă. A realizat hattrick-ul. Juniorul Vlad Borcan a spart… borcanele. A contribuit și el cu un gol la scorul etapei. În ultimele 20 de minute, gazdele au jucat în inferioritate numerică, după o eliminare.

”Nu s-a jucat neapărat numai la o poartă. Au avut și adversarii ocazii, dar avem noi portar foarte bun, pe Oprița și apărare, la fel. Toată echipa s-a comportat bine. Sincer, nu-mi mai amintesc când ne-am mai bucurat de o victorie atât de concludentă. Oricum, sunt câțiva ani de atunci. La final, cei de la Șușani au formulat o contestație pe trei jucători de-ai noștri. Am făcut și confruntare la început, băieții s-au prezentat la raport, au făcut poze cu arbitrii, tot ce ni s-a cerut”, a precizat Ion ”Cocoș” Deaconu, oficialul echipei din Bărbătești după victoria de răsunet din ultima etapă.