”Am avut 17 greşeli tehnice. Când ratezi de o aşa manieră, e greu să câştigi împotriva celor de la CSKA”

La conferinţa de presă de după meciul cu CSKA Moscova, antrenorul SCM-ului şi-a găsit cu greu cuvintele pentru a putea explica de ce elevele sale nu au reuşit mai mult în acest joc. Consideră că partida s-a pierdut în prima repriză, iar cele 17 greşeli tehnice comise de Vâlcea au făcut diferenţa în această confruntare.

”CSKA a fost echipa mai bună, în apărare, în atac, dar în special în ofensivă. Noi nu am jucat la nivelul nostru în apărare, în prima repriză. Asta a fost problema şi bineînţeles faptul că am ratat foarte multe pase. Am avut 17 greşeli tehnice. Când ratezi de o aşa manieră, e greu să câştigi împotriva celor de la CSKA. Poate că echipa a fost şi obosită după cele două meciuri importante cu Podravka şi Buducnost, nu am avut toate jucătoarele la dispoziţie… Oricum, în opinia mea, în prima repriză am pierdut jocul. În a doua am încercat să jucăm mai bine, a fost mai bine decât în prima parte, dar nu suficient să întoarcem scorul. Nu înţeleg de ce am ratat atât de mult. Poate că jucătoarele noastre nu au avut suficientă încredere în forţele lor şi poate din această cauză am ratat pasele, o aruncare de la 7 metri, multe situaţii de pe extremă, şuturi din postură de 1-1 cu portarul advers. Apoi a fost greu să revenim”, a declarat Florentin Pera.