Atletism

Atletul Andrei Neagoe, campion naţional de seniori la 200 metri

Vineri şi sâmbătă, la Piteşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Tineret şi Seniori în aer liber, practic cel mai important concurs de pe plan autohton. La această competiţie au fost prezenţi mai mulţi sportivi vâlceni, care sunt sau nu legitimaţi la cluburi din judeţul nostru. Aşa cum au obişnuit în ultima perioadă, atleţii formaţi la poalele Capelei au menţinut ştacheta la un nivel ridicat. Printre evidenţiaţi s-a regăsit şi Andrei Neagoe. Acesta a obţinut trei medalii la seniori. A luat bronz cu ştafeta de 4×100 metri de la CSU Piteşti, dar şi la 100 metri plat, unde a concurat pentru Farul Constanţa. Primele două medalii le-a obţinut vineri. Cea de-a treia şi cea mai valoroasă a venit sâmbătă, 7 iulie. Andrei, sportiv format, aşa cum am mai amintit şi cu alte ocazii, de către Angela Popescu, la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, a cucerit titlul naţional în proba de 200 metri (cu un timp de 20,88 – PB). (S.S.)