Atletism

Atleţii de la Colegiul „Mircea cel Bătrân” au obţinut rezultate bune în prima etapă a Campionatului Naţional de juniori 3

Sâmbătă şi duminică, la Bucureşti, s-a desfăşurat prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Atletism dedicat juniorilor 3. Acest concurs a fost mai mult unul de verificare pentru sportivii care-şi doresc să urce pe podium în finala care va avea loc peste aproximativ două săptămâni, pe 18 şi 19 martie. Printre cei care au onorat întrecerea s-au aflat şi trei atleţi de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Aceştia au reuşit să se ridice la nivelul aşteptărilor. Robert Popa s-a clasat pe locul secund la aruncarea greutăţii şi pe ultima treaptă a podiumului la săritura în înălţime (1,72 metri), dar la egalitate cu primii doi clasaţi, de la CSŞ Buzău şi Steaua Bucureşti. În cursa de 60 metri, Gabriel Neacşu a reuşit să prindă finala, iar la 400 metri a ocupat locul 10, cu un timp de 57.68. Popa şi Neacşu sunt pregătiţi de către profesorul Mihai Despoiu. La Bucureşti a mai concurat şi elevul Angelei Popescu, Leonard Căpăţînă, care s-a clasat pe locul 5 la triplusalt (cu o săritură de 11.62 metri). Mihai Despoiu nu s-a putut baza la întrecerea din Capitală pe Vlad Mocioacă. Acesta a lipsit din cauza unei accidentări, suferită la spate în perioada cât s-a aflat la lotul naţional de fotbal Under 15 al României. Mocioacă se va reface, însă, în câteva zile şi va fi prezent la finală, unde speră să obţină şi o medalie. (S.S.)