AtletismAlte sporturi

Atleta Ștefania Uță continuă să uimească! A înregistrat cea mai bună performanță din lume la categoria ei de vârstă!

Județul Vâlcea deține o comoară care demonstrează pe zi ce trece că are resurse pentru a deveni și mai valoroasă. Atleta Ștefania Uță uimește de la un concurs la altul. În week-end, eleva Alinei Enescu a participat la o competiție de seniori în Ungaria. A obținut a treia performanță la 400 metri, foarte aproape de o sportivă cu cinci ani mai mare decât ea. Campioana are 28 de ani, deci ”joacă” în altă ligă. Ștefania a fost repartizată, la Budapesta, în ultima serie, pe care a câștigat-o la diferență de șase secunde de următoarea clasată. A terminat cursa cu un timp de 56,70. A fost record personal. În acest moment, atleta vâlceană, legitimată la CSM Onești și Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, e cea mai bună din lume la 400 metri, din generația 2007. Pe plan național, acum nu va concura la 400 metri. Va miza, cel mai probabil, pe stafetă și 60 metri garduri. Felicitări, Ștefania și mult succes! Felicitări și Alinei Enescu, antrenoarea care șlefuiește acest ”diamant” al atletismului vâlcean!