Atletism

Atleta Alexandra Drăghicescu şi-a reconfirmat baremul pentru Europene la Campionatul Naţional Şcolar

La sfârşitul săptămânii trecute, pe Stadionul „Iolanda Balaş Soter”, din Bucureşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional Şcolar la atletism şi Concursul Naţional de Primăvară, pentru Juniori I. Zeci de sportivi au luat parte la aceste competiţii. Printre ei s-a aflat şi atleta Liceului Tehnologic „Brătianu” din Drăgăşani, Alexandra Drăghicescu, care, în urmă cu două săptămâni, a obţinut cel mai bun rezultat al carierei în proba de 2000 metri obstacole şi s-a calificat la Campionatul European de Juniori 2. Eleva Luminiţei Orza a repetat performanţa înregistrată atunci, terminând cursa pe locul secund, chiar în mai puţin de 7 minute şi 17 secunde (mai exact, 7,16.20). Pentru sportiva drăgăşeneană, concursul a fost unul de pregătire şi nu i-a adus o medalie, cursa fiind inclusă suplimentar în program. În altă ordine de idei, Alexandra a mai concurat şi la 3000 metri plat, unde s-a clasat pe locul 5, dar a luat startul şi în cursa de ştafetă, de 4×100 metri, unde echipa Liceului Tehnologic „Drăgăşani”, din care au mai făcut parte Irina Zota, Ariana Orza şi Ioana Vlădulescu, a terminat competiţia pe locul 7. (S.S.)