Liga 6Fotbal

Asta este Flacăra, campioana din Vâlcea!

* gruparea din Horezu a fost premiată de AJF pentru câştigarea titlului judeţean

Sâmbătă, 2 iunie, s-au desfăşurat meciurile din cadrul penultimei etape din eşalonul de elită judeţean. Derby-ul rundei a avut loc în Treapt, între prima clasată, Flacăra Horezu şi Viitorul Dăeşti. Trupa lui Mangalagiu a reuşit să producă surpriza şi să strice planurile celor de la Horezu, care şi-ar fi dorit să încheie campionatul cu maxim de puncte. Întâlnirea s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Samson Nwabueze a deschis scorul pe finalul primei reprize, însă oaspeţii au scos un punct din acest duel în minutul 90. Au egalat prin Bogdan Preda, din penalti. La final, gazdele s-au bucurat pentru câştigarea campionatului. Secretarul general al AJF, Daniel Demetrescu, le-a oferit lui Adi Popa şi colegilor săi, la ultimul meci pe teren propriu din acest sezon, medaliile de campioni şi trofeul dedicat celei mai bune echipe din judeţ. Flacăra mai are de jucat un singur meci în Superligă, la finele săptămânii viitoare, la Călimăneşti, cu Cozia. Apoi, pe 16 şi 23 iunie va disputa barajul pentru promovarea în Liga a III-a, cu campioana din Teleorman, Rapid Buzescu. Revenind la Superligă, trebuie spus că lupta pentru locul 2 rămâne încă deschisă. Viitorul Dăeşti se află la egalitate de puncte cu Cozia Călimăneşti. În cazul în care ambele formaţii câştigă în ultima etapă, (Viitorul Dăeşti are meci cu Voinţa Orleşti, iar Cozia Călimăneşti o întâlneşte pe Flacăra) şi rămân la egalitate de puncte, echipa pregătită de Vasile Ilinca va termina pe locul secund, fiind avantajată de meciurile directe cu Dăeşti. Este posibil ca partida dintre Viitorul Dăeşti şi Voinţa Orleşti să se dispute în devans, miercuri, 6 iunie. (S.S.)