Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga 6Fotbal

Arbitru lovit la Genuneni! S-a fluierat sfârșitul jocului. ”Ne pare rău că nu am «închis» meciul din prima repriză. Nu se mai ajungea la astfel de incidente”

Pe terenurile de fotbal din județ au fost multe meciuri încrâncenate în acest week-end, însă nu s-au soldat cu incidente grave. Cu excepția unuia. La Genuneni, în prelungirile partidei dintre Sportul, din localitate și lidera din Seria Vest a Ligii a VI-a, Viitorul Păușești Măglași, arbitrul asistent Dragoș Funieru a fost agresat de jucătorii echipei gazdă, după validarea golului de 3-2 pentru oaspeți. Aceștia au considerat că ”tușierul” ar fi trebuit să indice off-side. Doi jucători l-au lovit, printre care și portarul gazdelor. Arbitrul Silviu Donțu a oprit trei carnete pentru comportare violentă. S-a fluierat sfârșitul jocului în minutul 90+4, din cauza celor petrecute.

Ne pare rău că nu am tranșat meciul din prima repriză. Nu se mai ajungea la astfel de incidente. Nu știu dacă a fost off-side sau nu la ultima fază. Nu pot eu să dau verdicte. A fost o minge bâlbâită în careu. A ajuns la Laurențiu Pîrvulescu. A marcat golul de 3-2. Și gazdele au egalat la fel, probabil tot așa a fost și la golul lor de 2-2. După ce s-au calmat cei de la Genuneni spuneau că nu mai au cu cine continua în competiție. Nu e vina nimănui că s-a ajuns aici. Se întâmplă lucruri de genul acesta, greșeli se fac și la nivel mai mare. Nu jucăm în Champions League să avem pretenții de arbitraje perfecte. Revenind la joc, am trăit periculos. La 2-0, în prima repriză, am avut șanse să mai înscriem de alte câteva ori. Se termina jocul dacă nu ratam. A înscris Dragoș Nicolae, de două ori. Ei au jucat o perioadă, în prima repriză, și în inferioritate numerică. Au intrat 11, li s-a accidentat un jucător, apoi au rămas în 9. Ulterior s-a refăcut echilibrul numeric. Au găsit înlocuitori. Experiența noastră din sezoanele anterioare, în care am jucat și la un nivel superior, ar trebuie să se cunoască în astfel de momente. Nu trebuie să ajungem în situații de genul celei de la Genuneni, să tremurăm pentru victorie. Rămâne rezultatul, dar pe viitor trebuie să fim mai atenți, mai concentrați, să tranșăm jocurile în favoarea noastră atunci când avem ocazia. La Genuneni, am făcut niște schimbări după prima repriză, am ieșit și eu, pentru că resimt dureri la genunchi. Nu am arătat deloc bine în partea a doua. De la 2-0, s-a făcut 2-2. Cu tot ce s-a întâmplat, e bine că am rămas pe primul loc. În etapa viitoare jucăm cu echipa de pe locul 2, Pietrari. I-am bătut în Cupă, dar se pare că lotul a fost consolidat între timp. Oricum, pe terenul nostru cred că suntem favoriți. Nu avem nicio înfrângere și vrem să continuăm tot așa”, a spus Claudiu Dumitru, antrenorul-jucător al liderei, Viitorul Păușești Măglași, după meciul de la Genuneni.