Box

Angelo Teodosescu a uimit la Cupa României, unde a câştigat toate meciurile prin abandon. Va merge la Europene!

Recent, s-a desfăşurat, la Brezoi, Cupa României de box pentru cadeţi. La această competiţie, au participat şi trei sportivi legitimaţi la CSŞ Rm. Vâlcea, antrenaţi de Marius Băluţă. Cea mai mare performanţă a fost obţinută Angelo Teodosescu (12 ani şi 7 luni, 68 kg), care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, obţinând medalia de aur. De asemenea, Andrei Avram (38,5 kg) şi Andrei Teodosiu (72 kg) au pierdut meciurile pentru medalie. Pe 21 mai, va începe Campionatul European de cadeţi, care va avea loc în Albena, Bulgaria. Aici, va lupta şi Angelo Teodosescu, care a făcut senzaţie la Cupa României, unde a reuşit să câştige toate meciurile prin abandon, iar finala sa a fost tranşată încă din prima repriză. „Toţi trei au fost la prima participare la o competiţie de asemenea anvergură, de aceea, îi felicit pentru ceea ce au obţinut. A fost un start excelent pentru Angelo. Îi prevăd un viitor frumos, aşa cum spuneam acum ceva timp. El face boxul de la 8-9 ani. Angelo va merge la Europene, iar, până atunci, încercăm să-i dăm cât mai multe meciuri de verificare. Cătălin Udubaşa a vorbit cu reprezentanţii Federaţiei de Box din Italia, pentru a merge a acolo, să facă nişte sparringuri. Apoi, în mai, e un turneu puternic, la Tiraspol, unde, de asemenea, vrem să participă. Fără multe meciuri internaţionale, nu ne putem clasa în primele 4-5 locuri din Europa”, a precizat antrenorul Marius Băluţă. (L.C.)