Atletism

Andrei Neagoe şi Alin Firfirică, din nou pe podiumul de premiere

Vineri, 7 august şi sâmbătă, 8 august, a avut loc Cupa României, Open, Seniori, la atletism. Printre sportivii care au luat startul în concurs s-au regăsit şi mai mulţi vâlceni. Doi dintre ei au reuşit să urce pe podiumul de premiere. Andrei Neagoe a demonstrat că încă fuge bine după pauza competiţională. Sprinterul legitimat la CSM Slatina şi CSU Piteşti a obţinut medalia de argint la 100 metri plat, cu o performanţă de 10.76. A fost devansat doar de Robert Breahna, de la Rapid Bucureşti (10.74). Andrei Neagoe a alergat şi în cursa de 200 metri. Aici s-a clasat pe locul 3 (cu un timp de 21.84). De asemenea, la Cupa României a fost prezent şi Alin Firfirică. Fără să se forţeze prea tare, cel mai bun discobol al României a terminat întrecerea pe primul loc. A aruncat discul la 60,06 metri. Reamintim că Alin Firfirică este singurul vâlcean calificat la Jocurile Olimpice, competiţie amânată pentru anul viitor.