AtletismAlte sporturi

Andrei Neagoe, campion naţional de seniori în „proba-regină” a atletismului românesc!

* Firfirică a luat aurul la disc

Joi, 26 iulie, la Piteşti, s-a dat startul Campionatului Naţional de Atletism pentru seniori şi tineret, cel mai important concurs din România, din sezonul în aer liber. Printre competitori s-a regăsit, bineînţeles, şi atletul vâlcean Andrei Neagoe, sportiv pregătit de profesoara Angela Popescu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Andrei s-a aflat într-o formă bună şi şi-a adăugat în palmares un nou titlul naţional de seniori. Neagoe a fost cel mai bun din România în ceea ce oficialii federaţiei de specialitate au numit-o „proba-regină” a băieţilor din atletismului românesc: cea de 100 metri. Sportivul legitimat la cluburile CSU Piteşti şi CSM Slatina a terminat cursa cu o performanţă de 10.41. Nu a fost singurul vâlcean medaliat cu aur la Naţionalele de seniori. A mai cucerit titlul naţional şi discobolul Alin Firfirică. Acesta a aruncat 63,20 metri. Nu a fost cea mai bună aruncare a sa, însă rezultatul înregistrat i-a asigurat titlul suprem. Concursul de la Piteşti continuă, în această seară (vineri, 27 iulie), dacă vremea permite, cu alte probe, printre care şi cea de 200 metri, unde Neagoe se va afla la start. (S.S.)