Atletism

Ana Maria Roşianu, medaliată cu bronz la Balcaniada de Atletism

Sâmbătă, 26 iunie şi duminică, 27 iunie, în Serbia, la Belgrad, a avut loc cea de-a 74-a ediţie a Campionatelor Balcanice de Atletism pentru seniori. Echipa României a fost reprezentată de 51 de sportivi la competiţia la care au fost prezenţi peste 400 de atleţi din 19 ţări. O singură vâlceancă a făcut parte din lot. Este vorba despre Ana Maria Roşianu, sportivă formată la Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” de către profesoara Marinela Mirea, legitimată la CSM Craiova. Aceasta a reuşit să-şi treacă o nouă medalie în palmares. Ani Roşianu a cucerit medalia de bronz la Balcaniadă, alături de colegele sale din echipa de ştafetă de 4×100 metri: Roxana Ene, Anamaria Nesteriuc şi Marina Baboi. Roşianu a fost prima la schimb. Româncele au terminat cursa în 45,82 secunde. Tot bronz a mai obţinut la Belgrad, dar în cursa de 3000 metri obstacole, şi Claudia Prisecaru, eleva profesorului vâlcean Cristian Orza (de la Drăgăşani), legitimată la CSM Focşani. Prisecaru a înregistrat şi un record personal în această probă: 9:46,66.