Liga IVFotbal

Alin Savu nu și-a pierdut strălucirea nici la aproape 45 de ani. 25 de minute și două goluri, unul dintr-o execuție de excepție

Chimia 1973 Rm. Vâlcea a urcat pe locul secund în eșalonul de elită județean după o victorie obținută în urma unui joc mai puțin bun decât precedentele. Formația coordonată de Alin Savu și Ovidiu Creangă a câștigat la scor de tenis, cu 6-1, confruntarea de la Mihăești, cu Viitorul Budești. A fost 3-0 la pauză. Cătălin Duminică a deschis scorul, iar Ciprian Vlădoi a dublat avantajul gazdelor, din penalty. Scorul primei reprize a fost stabilit de juniorul Edi Tufan (17 ani). La reluare, oaspeții au redus din diferență, însă Chimia nu le-a dat, în continuare, prea multe șanse să spere la revenire. Vlăsceanu și dubla lui Alin Savu au adus Chimiei confirmarea pentru alte trei puncte. Savu, la aproape 45 de ani, nu și-a pierdut calitățile de excepție pe care le avea când juca în Liga I. Una din execuții a fost de clasă, șut în interiorul plasei laterale, aproape de vinclu. După câteva etape de pauză, a intrat în ultimele 25 de minute și și-a pus amprenta pe partidă. Formația sa e la un punct în spatele liderei, Sparta, dar mai sunt meciuri de jucat din această rundă.