FotbalDiverse

Alin Olaru şi Alexandru Mihăilă au arbitrat derby-ul orgoliilor, din Bănie, dintre CS „U” 2 şi FC „U”. La Vâlcea, în Superligă, a venit iar Colţescu

Vineri după-amiază, pe stadionul Extensiv, s-a desfăşurat derby-ul orgoliilor din Seria a III-a a celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, dintre echipa-stelit a celor de la CS Universitatea Craiova şi gruparea patronată de Adrian Mititelu, FC Universitatea Craiova. În acest meci au fost angrenaţi mai mulţi vâlceni. Pentru FC „U” a jucat Florin Costea, iar CSU i-a avut în teren pe Bogdan Ţoiu, Răzvan Popa şi Florin Borţa. Această confruntare de risc maxim pentru forţele de ordine a fost condusă de o brigadă de arbitri care l-a avut la centru pe vâlceanul Alin Olaru. La una dintre linii, s-a aflat tot un vâlcean, Alexandru Mihăilă. Nu au avut misiune uşoară. Partida a fost presărată cu de toate. Olaru a eliminat doi jucători de la FC „U”, pe Dănănae, pentru cumul de cartonaşe galbene şi portarul de rezervă, Mogoşanu. A acordat şi un penalty pentru CS „U”, irosit, însă, de Bic. Acesta a fost răzbunat de Luis Niţu, care a deschis scorul şi a adus gazdele în avantaj, în minutul 72. Derby-ul orgoliilor s-a terminat la egalitate, 1-1. Florin Costea a egalat în minutul 81. Alin Olaru a fost nevoit să întrerupă, la un moment dat, jocul, după ce suporterii celor de la FC „U” au aruncat cu petarde în teren. Echipele au intrat la vestiare, jocul reluându-se după aproape 15 minute. Apoi, tribuna a luat foc la propriu, după marcarea golului egalizator de către Florin Costea. A fost momentul în care jandarmii au evacuat galeria celor de la FC „U”. Şi înainte de meci au fost incidente. Mulţi suporteri nu au fost lăsaţi să intre pe stadion. Jandarmii ar fi folosit gaze lacrimogene pentru a răspândi mulţimea. După meci, Florin Costea dezvăluia că şi familia lui a rămas pe dinafară.
În altă ordine de idei, în timp ce Olaru a împărţit dreptatea pe teren la CSU 2 – FC „U”, la Vâlcea, la meciul dintre Chimia Rm. Vâlcea (locul 6) şi Minerul Costeşti (locul 2), din Superligă, a fost delegat din nou centralul craiovean Sebastian Colţescu, după ce gazdele (Chimia) au cerut brigadă „străină”. Partida are loc sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 11.00, pe stadionul CSŞ. (S.S.)