Acasă Atletism Alin Firfirică, pe locul 7 în lume la aruncarea discului, în America!

Alin Firfirică, pe locul 7 în lume la aruncarea discului, în America!

94
0

Judeţul Vâlcea a fost reprezentat la Campionatul Mondial de Atletism de la Eugene (Oregon, SUA) de doi sportivi: Rareş Toader şi Alin Firfirică. Firfirică a reuşit să ajungă în finală la aruncarea discului. S-a calificat după cea mai bună performanţă a sezonului pentru el: 65,54 metri. Nivelul a fost extrem de ridicat. În bătălia pentru medalii, elevul lui Teodor Agachi a aruncat discul la 65,57 metri. S-a clasat pe locul 7 în lume, la a doua cea mai puternică competiţie de pe mapamond, după Jocurile Olimpice. Pe prima treaptă a podiumului s-a situat slovenul Kristjan Ceh (23 de ani), care a stabilit un nou record al competiţiei: 71,13 metri. A fost urmat, în clasament, de doi lituanieni: Mylos Alenka (69,27 m) şi Andrius Gudzius (67,55 m).