AtletismAlte sporturi

Alexia Chiriță, pe podium la cinci probe, la București! A cucerit titlul de vicecampioană națională la hexathlon

Zilele trecute, la București, s-a desfășurat și Campionatul Național de Probe Combinate, la atletism, de la categoria cadeți. Printre medaliați s-a aflat și sportiva Alinei Borța, de la CS Chimia, Alexia Chiriță. Aceasta a concurat la hexathlon. A cucerit titlul de vicecampioană națională. S-a aflat pe podium în cinci dintre cele șase probe la care a concurat. S-a clasat pe locul 3 la 80 metri garduri, a câștigat concursul de sărituri în înălțime, a venit pe 2 la aruncarea greutății și la lungime, din nou pe locul 3 la 200 metri și a terminat a patra cursa de 800 metri. Doar o sportivă de la CSȘ 3 Steaua București a reușit să o devanseze, la final, după cele șase probe.