Atletism

Alexandra Pufu a câştigat cursa de 60 metri a Cupei „Romanian Masters Athletics”

Sâmbătă, 13 ianuarie şi duminică, 14 ianuarie, s-a desfăşurat prima competiţie a anului la atletism. La Bucureşti, a avut loc Cupa „Romanian Masters Athletics”. La acest concurs au participat şi câţiva sportivi vâlceni. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Alexandra Pufu, care reprezintă Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Aceasta a câştigat proba de 60 metri plat de la categoria juniori I. A terminat cursa în 8,21 secunde. În semifinale a alergat chiar mai bine de atât: 8,13. Pe locul secund la junioare I, la 60 metri, s-a situat o sportivă de la LPS Braşov, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de o reprezentantă a Atletic Club Iacris Bucureşti. (S.S.)