DiverseHandbal

Adversară din Spania pentru SCM Rm. Vâlcea în EHF European League

Duminică seara, echipa de handbal vâlceană și-a aflat adversara din turul 3 al EHF European League. Formația pregătită de Bent Dahl va da piept, în această fază, cu echipa spaniolă Super Amara Bera Bera. Ibericele au produs surpriza. După 27-27 pe teren propriu, în tur, au reușit să se impună cu scorul de 26-21 pe terenul echipei franceze și să obțină biletul pentru faza următoare. Bera Bera a avut un come-back spectaculos, fiind condusă la pauză la diferență de patru goluri, cu 14-10. În minutul 48, tabela indica egalitate: 18-18. Primul meci din dubla dintre Vâlcea și Super Amara Bera Bera va avea loc în Sala Traian pe 13 sau 14 noiembrie (fără spectatori), returul fiind programat o săptămână mai târziu. Din România mai participă în turul 3 al EHF European League Gloria Buzău și Măgura Cisnădie. Minaur Baia Mare intră direct în faza grupelor, acolo unde speră să ajungă și SCM Rm. Vâlcea, la fel ca și celalalte două formații din țara noastră.