Liga I

Adiţă Păun, ”dublă” pe ”Ion Oblemenco”

Sâmbătă, 15 mai, pe stadionul Ion Oblemenco, din Craiova, a avut loc un nou derby din Liga I, de această dată între Universitatea, din localitate şi CFR Cluj. Oltenii au ieşit din lupta pentru titlu. Miza mai mare era pentru CFR, care şi-a dorit victoria pentru a rămâne pe primul loc şi după această etapă, indiferent de rezultatul celor de la FCSB din duelul cu Sepsi. Ardelenii şi-au îndeplinit obiectivul. Au câştigat partida cu scorul de 3-1.

La acest rezultat a contribuit şi drăgăşăneanul Adiţă Păun. Atacantul campioanei a marcat o dublă în Bănie. A intrat pe teren în minutul 4, în locul juniorului Gîdea şi a deschis scorul în minutul 5. Şase minute mai târziu, gazdele au egalat, printr-un şut senzaţional al lui Baiaram. 1-1 a fost rezultatul pauzei. În partea secundă, CFR a înclinat balanţa în favoarea sa. În minutul 68, Deac a fost servit perfect de Debeljuh şi, rămas singur cu portarul, a înscris simplu, iar în minutul 75, acelaşi Alexandru Păun a pus batista pe ţambalul craiovenilor. A marcat pentru 3-1 şi a securizat victoria campioanei. Gruparea de la poalele Feleacului se află la 180 de minute distanţă de un nou titlu de campioană a României. Alexandru Păun şi colegii săi mai au o deplasare, la Botoşani, iar în ultima rundă întâlnesc FCSB, în Gruia.