Liga IFotbal

Adiță Păun, ce ghinion! Fotbalistul vâlcean, la un pas de a fi erou la Sevilla

Jucătorul echipei CFR Cluj, Adiță Păun, (originar din Drăgășani), fotbalistul vâlcean al momentului, a făcut un joc bun la Sevilla, în șaisprezecimile Europa League. Din păcate, însă, campioana României a ratat calificarea în optimile competiției europene. A făcut-o fără să fie învinsă de gruparea spaniolă. Confruntarea din retur s-a încheiat la scorul de 0-0. Sevilla a profitat de rezultatul din tur, 1-1, de golul înscris în deplasare, la Cluj. A marcat și CFR la Sevilla, în minutul 89, chiar prin Adiță Păun. Ar fi trebuit să fie golul calificării în optimi, însă bucuria a durat doar câteva secunde. Arbitrul a anulat reușita vâlceanului în urma intervenției VAR. Golul nu a fost validat întrucât înaintea acestuia mingea l-a lovit în mână pe Traore. Decizia l-a adus în culmea disperării pe Dan Petrescu, care a primit și cartonașul galben pentru proteste. În plus, CFR a terminat jocul în inferioritate numerică, Bordeianu fiind sancționat cu al doilea galben în minutul 90. Așadar, Adiță Păun a ieșit din Europa cu fruntea sus, însă continua lupta pentru cucerirea unui nou titlu de campion al României.