În acest week-end se decid sfert-finalistele Cupei Ligii Juniorilor Vâlceni

În acest week-end vor fi meciuri interesante în Liga Juniorilor Vâlceni. Metafora – Icon este cap de afiş în cea mai grea grupă, dar mai sunt programate şi alte dueluri tari precum: Dinamo – Oltenia (grupa B – decisiv pentru ambele echipe), CSS – Rayn ( grupa C) – lupta pentru locul 1 în grupă, ambele fiind calificate, LPS – Atletico (LPS tremură pentru calificare; are nevoie neapărat de victorie). Primele două clasate vor merge în sferturile de finală. Liderul de la Metafora, Robert Sinişteanu, a prefaţat etapa de la finele săptămânii: „Urmează un meci greu pentru noi. Trebuie să învingem Icon pentru a ne califica în sferturi. Avem ca obiectiv semifinalele Cupei. Ar fi foarte rău să fim eliminaţi încă din faza grupelor. Trebuie să ne pregătim şi să ne jucăm fotbalul nostru. Academia Steaua Adevărată (Academia Metaforei) a pierdut doar cu 3-1 ultima partidă din Cupă, cu Rayn, şi a prestat un joc onorabil. Marcatorul ASA-ului a fost Eduard Stuparu. Se remarcă printre cei mai promiţători jucători de la noi: Alex Cârceag, Alex Stuparu şi fratele său, Edi. Şi micuţul de doar 8 ani, Cristian Din, e un jucător de perspectivă, care poate creşte mult în viitor. În acest weekend se va afla, probabil, tabloul full al Cupei Ligii, echipele calificare în sferturile de finală. Cum spuneam, Metafora are meci cu Icon, decisiv pentru pentru a putea prinde un loc în sferturi. Icon pleacă drept favoriţi, având un lot cu o medie de vârstă mult mai mare şi în mare parte format din copii de la FC Oltenia”.