Liga IVFotbal

Accidentare gravă, la Mihăești! A fost apelat numărul de urgență 112

Chimia 1973 Rm. Vâlcea a urcat pe locul 2 în Liga a IV-a, cel puțin temporar, până la disputarea meciurilor de duminică. Formația coordonată de Alin Savu, Ovidiu Creangă și Gabi Glodeanu a câștigat cu 2-1 duelul de pe teren propriu, cu Atletic Drăgășani. Scorul final a fost stabilit încă după primele 45 de minute. A fost o repriză plină de evenimente. Trei goluri, un penalty, apărat de juniorul dintre buturile Chimiei, Darius Tudose, la scorul de 2-1, dar și o accidentare gravă. Stoian, de la Drăgășani, într-un duel cu Vlăsceanu, a căzut rău, pe umăr și nu a mai putut continua. Jocul a fost întrerupt. A fost apelat numărul de urgență 112. A venit Ambulanța și l-a transportat la spital.

”Ne pare rău pentru accidentarea băiatului de la Drăgășani. Nu a fost nimic voit. A căzut rău, pe umăr. Îl are dislocat. Ne-am interesat la spital. Am înțeles că ar avea o fisură. Îi dorim multă sănătate! În privința jocului, suntem mulțumiți pentru cele trei puncte. Am fost conduși cu 1-0, dar am revenit. Cuplul «VV» a marcat, adică Vlădoi și Vlăsceanu. În repriza secundă, jocul a curs într-un singur sens, dar ne-am întrecut în ratări. L-am scos în evidență pe portarul advers. Din nou am avut foarte multe absențe. Pe bancă, doar două rezerve, dintre care un portar, Vlad Oțăt, care a și intrat în teren, în câmp, în minutul 75, în locul unui jucător accidentat. Ne așteaptă un meci greu în etapa viitoare. Mergem la Sparta, echipă neînvinsă. Sperăm să strângem lotul, să facem un joc bun”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul de la Chimia, după succesul cu Drăgășani.