Liga Nationala

Dunarea Braila – Oltchim Rm. Vâlcea 25-25 (13-11)

Dunărea Brăila – Oltchim Rm. Vâlcea 25-25 (13-11)

Adio, titlu!

Din păcate pentru suporterii înfocaţi ai echipei, Oltchim Rm. Vâlcea s-a făcut din nou de ruşine în Liga Naţională, de data aceasta în deplasarea de la Brăila, pentru o confruntare cu o trupă nou-promovată, însă cât se poate de ambiţioasă. După meciul pierdut pe muchie de cuţit la Braşov, la mijlocul săptămânii trecute, handbalistele vâlcene n-au scăpat de complexele echipelor mici, care ne-au disperat şi-n sezonul precedent al campionatului intern. Dacă Rulmentul a defilat în urmă cu ceva timp pe malul Dunării, atunci când s-au distrat cu brăilencele (25-14), elevele lui Cornel Bădulescu au fost departe de statutul unor adevărate campioane şi ne-au convins definitiv că locul lor nu este nicicum la Oltchim, un club cu-o tradiţie şi-o vitrină de trofee care-n primul rând inspiră respect şi obligaţii pentru oricine îmbracă tricoul echipei.

Le-a luat… apa Dunării!

Dacă pentru partidele din Cupa EHF sau pentru înfrângerea de la Braşov se mai pot găsi unele circumstanţe atenuante, pentru dezastrul de la Dunărea Brăila acestea nu-şi au rostul. Echipa gazdă, cu fosta componentă a Oltchim-ului, Marinela Pătru (8 goluri), în prim-plan, le-a servit vâlcencelor o lecţie de neuitat. La un moment dat, pe „chimiste” le-a cam luat pur şi simplu… apa, sau mai bine zis… Dunărea, gazdele având un avantaj neverosimil de şapte goluri. Totuşi, finalul partidei putea fi favorabil echipei noastre, care-a izbutit egalarea, a preluat conducerea, a fost egalată şi-a beneficiat în ultimele secunde de-o aruncare de la 7 metri, ce trebuia să fie a victoriei. Însă pe care Nicoleta Gâscă a ratat-o. Echipa vâlceană a fost ţinută în şah încă din prima repriză, în care s-a jucat cap la cap până la 11-11 în minutul 28. Atunci, Roxana Gheorghe, căpitanul Oltchim-ului, s-a accidentat, iar gazdele s-au detaşat la 13-11, scor cu care s-a încheiat prima parte a meciului. Catastrofa s-a conturat după pauză, când Dunărea Brăila s-a desprins până la 19-12 (în minutul 42). Cornel Bădulescu le-a scos pe Adina Meiroşu şi Andreea Tâlvâc, care de la un timp mai fac doar act de prezenţă, iar Oltchim-ul a revenit treptat. Astfel, ca prin miracol, echipa vâlceană a ajuns să conducă în minutul 58 cu 25-23, iar visele pentru campionat renăscuseră. N-a fost să fie pentru că gazdele ne-au egalat în final şi au spulberat gândurile noastre de a cuceri din nou titlul naţional. Golurile formaţiei vâlcene au fost înscrise de Nicoleta Gâscă (6), Georgeta Grigore (5), Roxana Gheorghe (5), Alina Branişte (2), Mihaela Răceală (2), Andreea Tâlvâc (2), Adina Meiroşu (2) şi Oana Manea (1).

Derby pentru cupă europeană cu Tomis

În ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal feminin, Oltchim Rm. Vâlcea va întâlni sâmbătă, 28 ianuarie, de la ora 11.00, pe teren propriu, echipa Tomis Constanţa, care este antrenată de Dumitru Muşi, secundul lui Ghiţă Tadici la naţionala României. Aşa cum se cunoaşte, în pauza competiţională prilejuită de turneul final al Mondialelor din Rusia, cele două formaţii s-au mai întâlnit de două ori, în partide amicale. Prima oară la turneul de la Galaţi, când dobrogencele au învins cu 29-26, iar a doua oară la Rm. Vâlcea, când echipa antrenată de Cornel Bădulescu s-a impus cu 30-27. Acum însă, meciul dintre Oltchim şi Tomis este oficial şi este deosebit pentru ambele grupări. Chiar dacă s-au îndepărtat în proporţie de 99 la sută de titlul naţional, vâlcencele au nevoie de victorie pentru a spera măcar la locul 2, ocupat acum de Silcotub Zalău.