Alte sporturi

Judokanii vâlcenii au ratat podiumul

Judokanii de la CS Chimia Rm. Vâlcea, antrenaţi de Ion Luciu, au participat în perioada 27-28 octombrie la finala Campionatului Naţional de seniori ce a avut loc la Cluj-Napoca. Dintre luptătorii vâlceni, niciunul nu a reuşit să obţină un loc pe podium. Cea mai bună performanţă a fost adjudecată de Viorel Pană, luptător la categoria +100 kg., care a obţinut locul 5, iar fetele nu au reuşit să se claseze printre primele şase echipe. Viorel Pană este component al lotului olimpic, şi a obţinut acesta o medalie de aur la Campionatele Naţionale Universitare de anul acesta, ce s-au desfăşurat la Cluj-Napoca şi o medalie de bronz pe care şi-a adjudecat-o la Campionatele Naţionale de tineret de la Oradea.

La feminin, clubul a fost reprezentat de următoarele luptătoare: Roxana Tudor, medaliată anul acesta cu bronz la Cupa României, Valentina Târcă, triplă medaliată cu bronz şi Adelina Sturzu, toate trei concurând la categoria +78 kg. De asemenea, din componenţa lotului au mai făcut parte Ana Maria Hăţiş (63 kg), Claudia Ciobanu (57 kg) şi Albertina Constantin (52 kg).

Şi judokanii mai tineri vor rezultate bune

Următorul eveniment la care judokanii vâlceni vor concura îi va angrena pe cei mici, şi anume grupele de copii I (12-14 ani) şi II (10-12 ani), care vor participa pe 24 noiembrie la Drăgăşani, la Cupa Rusidava. De la grupa I vor lupta Rareş Paraschiva, Răzvan Tufiş, Alexandru Dan, Răzvan Zamfir şi Ioan Rizea, iar de la cea de-a doua grupă vor face parte Ionuţ Luciu, Eduard Mandale, Bobi Rizea, Alexandra Paraschiva şi Bărbieru Ionuţ.