Selectionata Vâlcii a pierdut la Pitesti

În meciul reprezentantelor de AJF-uri,

Selecţionata Vâlcii a pierdut la Piteşti

În urmă cu o săptămână, la Drăgăşani a avut loc şedinţa Biroului Executiv al Asociaţiei judeţene de Fotbal. Cu acest prilej s-a aprobat data de 2 decembrie ca cea în care vor fi alegeri pentru preşedinţia acestui for. După şedinţă a urmat un meci între reprezentativele judeţelor Vâlcea şi Argeş. Partida s-a încheiat atunci cu scorul de 2-2, ambele goluri ale selecţionatei AJF Vâlcea fiind marcate de „Vrăjeală”, atacantul liderului Diviziei D, Sportul Rm. Vâlcea. La mijlocul acestei săptămâni la Piteşti s-a jucat ceea ce se dorea a fi revanşa acelei dispute.

În prima repriză, vâlcenii au întâlnit formaţia locală Olimpia, grupare aflată pe locul 12 în campionatul Diviziei D argeşene. După ce Bordea a deschis scorul în chiar minutul 5, gazdele au egalat şi au întors apoi rezultatul: 2-1. În partea a doua, vâlcenii au jucat în compania formaţiei Juventus Piteşti, liderul la zi al campionatului local. Gazdele au marcat două goluri fără să primească vreunul. Scorul final a fost, aşadar, Argeş – Vâlcea 4-1. Antrenorii selecţionatei judeţului nostru, Vasile Ilinca şi Viorel Ciofâcă, au folosit în acest meci echipa: Armeanu – Văcaru, Mitală, Bordea, Harapu, Mătăsaru, Mitrache, Popescu, Bunescu, Anghel şi Nistor. Au mai intrat apoi Mihai în poartă şi jucătorii de câmp Comănescu, Maniu, Iftimie, Vâlcu şi Milosteanu. (I.G.)