Hidroelectra a suferit prima înfrângere din campionat

Primarul Şerban de la Popeşti a provocat sâmbătă, 24 martie, prima înfrângere din acest sezon a grupării lui Giurcă, Hidroelectra Rm. Vâlcea. „Faptul că jucam cu o echipă de pe locul 2 din campionat, neînvinsă în acest sezon, ne-a ambiţionat. A fost un meci electrizant, ca să ne raportăm şi la adversar, în care Luncavăţul Popeşti a demonstrat că este o echipă de temut”, a comentat Costel Şerban în urma celei mai importante victorii obţinută de formaţia sa în acest campionat. „A fost 1-1 la pauză. Juniorul nostru, Dacian Ivănoiu, a marcat pentru 1-0 şi apoi pentru 2-1. Eugen Toşu a dus scorul la 3-1, iar Andrei Fistogeanu a încheiat meciul la 4-1 cu un euro-gol, ce numai la televizor vezi. Putea fi un 5-1 sec, dar poştaşul, Sima, nu ştie să dea cu latul în minge.

Dacă l-am învins pe portarul de Naţională al celor de la Electra, e lucru mare” a mai completat primarul. Totodată, acesta a ţinut să remarce şi prestaţia juniorului din poarta Luncavăţului Popeşti, Albici, schimbările inspirate făcute la pauză de antrenorul Pătraşcu, precum şi să aprecieze revenirea „fostului mare antrenor şi jucător de la Popeşti, Costel Balaci”. De la oaspeţi, Şerban a „apreciat” doar „starea de nervi de la sfârşitul meciului, nejustificată, a antrenorului şi delegatului echipei oaspete”. În afara celor spuse de primar, mai putem aminti că printre fazele contestate de oaspeţi s-a aflat şi un penalti pe care aceştia l-au cerut la o pătrundere a lui Mătăsaru în careul gazdelor.