Alte sporturi

Scrimerii de la Oltchim s-au remarcat la „Cupa Steaua”

În perioada 5-6 septembrie a avut loc la Complexul Sportiv Steaua Bucureşti, în sala de scrimă, Cupa CSŞ 3 Steaua. Au participat grupele de speranţe şi copii de la Oltchim, antrenate de Livius Buzan, Luminiţa Marcu şi Mihai Ion. Alături de vâlceni au concurat echipele de speranţe (copii până la 15 ani) de la Steaua Bucureşti, CSŞ 3 Steaua, Progresul, Forex Braşov, Triumf Bucureşti şi Olimpia. În întrecerea băieţilor, pe primul loc s-a clasat Gabi Mihalache (Steaua). Bucureşteanul a fost urmat în clasament de patru scrimeri de la Oltchim: Cătălin Tiţă (pregătit de Mihai Ion), Gabriel Tinca (pregătit de Livius Buzan), Petre Tudorache (pregătit de Mihai Ion) şi Bogdan Preda (pregătit de Luminiţa Marcu). În turneul fetelor, doar o singură vâlceancă, Eliza Niţoi (antrenată de Luminiţa Marcu), a ocupat o poziţie notabilă, locul 8. Pentru sportivii de la Oltchim, urmează Campionatul Naţional de speranţe la floretă, masculin şi feminin, care se va desfăşura în perioada 14-17 septembrie la Satu Mare.