Alte sporturi

Rezultate deosebite pentru atletii de la CNMB

Rezultate deosebite pentru atleţii de la CNMB

* Marinela Mazilu, cea mai rapidă în proba de 100 de metri

Venirea anotimpului călduros a adus şi primele succese pentru tinerii atleţi vâlceni de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, care-au fost prezenţi la finele săptămânii trecute la Grand Prix-ul de juniori III de la Bucureşti. Cel mai bun rezultat la întrecerea din Capitală a fost obţinut de tânăra speranţă Marinela Mazilu. Aşa cum ne-a informat profesorul Mihail Despoiu, de la colegiul amintit, sportiva pe care-o pregăteşte a reuşit să câştige proba de 100 de metri cu un timp excelent, 12,74 secunde. Mai mult decât atât, aceeaşi atletă de la CNMB s-a clasat apoi a patra în proba de 300 de metri, cu timpul de 42,54 secunde. La acelaşi concurs, o altă sportivă a colegiului, Cristina Manolescu, s-a clasat pe poziţia secundă la aruncarea greutăţii şi la aruncarea discului, unde-a reuşit s arunce 10 şi respectiv 29,60 metri. De asemenea, Laura Dumitraşcu, aflată la prima sa participare la o competiţie de-o asemenea amploare, a ocupat locul 6 la 300 de metri cu timpul de 43,24 secunde. (N.C.)