Mai mult spectacol, mai putine goluri

FC Oltchim Rm. Vâlcea – FC Sibiu II  2-0 (2-0)

Mai mult spectacol, mai puţine goluri

Vineri, 5 mai, s-a desfăşurat o nouă etapă din Divizia C. În această rundă vâlcenii de la FC Oltchim au avut de înfruntat pe teren propriu ultima clasată din acest eşalon, FC Sibiu II şi prin prisma acestui lucru se aştepta ca elevii lui Gaiţă să nu întâmpine nici o problemă, ba mai mult, să câştige detaşat, la diferenţă mare de scor. Însă, doar în parte previziunile s-au adeverit, în sensul că s-a făcut oarecum spectacol, dar din nou nu s-a putut materializa mulţimea de ocazii avute. Melcea a marcat deschiderea scorului în minutul 15 al meciului, pentru ca tot el să fructifice ocazia avută şi să mărească avantajul formaţiei noastre la 2-0 cu 10 minute înaintea primei părţi a jocului. El a fost cel mai precis dintre jucătorii noştri pentru că ceilalţi vâlceni, mai exact Negrescu, Creangă şi Cosmin Popa, în tot acest timp, au ratat câteva ocazii bune de a înscrie. A fost 2-0 la pauză. Şi în repriza secundă jocul a curs tot în favoarea noastră. Oaspeţii, cu greu au reuşit să iasă din propria jumătate. „Chimiştii” nu au avut în nici un moment emoţii că ar putea pierde acest meci. Deşi s-au creat din nou acţiuni importante, până la final poarta ardelenilor nu a mai fost perforată. „A fost un joc la discreţia noastră. Am întâlnit o echipă blazată, la retrogradare. Puteam câştiga la o diferenţă mai mare de scor, dar din nou am ratat din situaţii de unu la unu cu portarul advers. Important este că ne-am atins scopul, iar eu cred că am reuşit să facem şi spectacol, chiar dacă nu am marcat decât de două ori. Probabil că am fi învins la o diferenţă mai mare de scor dacă jucam pe un teren asemănător celui de la Blaj” a fost şi părerea antrenorului Constantin Gaiţă despre această înfruntare lejeră din etapa a 21-a a Diviziei C. Pentru FC Oltchim Rm. Vâlcea au evoluat: Monea – Marinescu, Tănăsie, Bărbuţ, Glăvan, Creangă, Negrescu, Olaru, Mitrache, Melcea, Cosmin Popa. Au mai jucat: Nuţu, Şorega şi Nicorici.