S-a spart gheata: VICTORIE!

Genesis Lotru Brezoi – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-2 (2-1)

S-a spart gheaţa: VICTORIE!

* succesul a venit într-un moment delicat, după o evoluţie modestă a jucătorilor

Vineri seara, la Brezoi, echipa antrenorului Marius Tomescu a înregistrat prima victorie după 18 etape disputate în Divizia C. Surprinzător este faptul că acest succes nu a venit la capătul unuia din meciurile reuşite şi, ca un paradox, atunci când AFC Genesis Lotru a jucat bine, n-au câştigat, iar săptămâna trecută, după o evoluţie modestă, totuşi vâlcenii şi-au trecut în cont cele trei puncte. Adversara, ca multe altele în Divizia C, n-a arătat mare lucru, dar parcă nici jucătorii echipei din Brezoi nu mai aveau încredere în ei, parcă nu se mai credeau capabili să câştige. Unii spuneau chiar că „parcă suntem blestemaţi!”, iar cu acest gând intrând în teren nici evoluţia jucătorilor nu excelează. Primul semn bun a venit de la divinitate: a apărut soarele! A fost primul meci oficial, după luni de zile, când la Brezoi s-a putut juca în condiţii foarte bune. Iar aici mai trebuie remarcat şi faptul că, spre cinstea lor, cei ce îngrijesc această bază sportivă au menţinut-o în condiţii excelente, cum puţine alte baze mai sunt în judeţul Vâlcea.

Încă din startul meciului brezoienii s-au aruncat în atac şi practic şi-au sufocat adversarii. Golul a venit firesc, experimentatul Laurenţiu Pufu, cu sprijinul colegului Anghel din atac, a izbutit să marcheze în minutul 7. Apoi, treptat-treptat, jocul s-a mai echilibrat, iar la acest echilibru a contribuit şi prestaţia cu greşeli a arbitrilor.

Egalare dictată de tuşier

Una din greşelile evidente ale centralului s-a consemnat în minutul 35. Atunci, undeva la limita careului de 16 metri, gorjenii au comis un fault clar în atac, nesancţionat de central, au şutat puternic mingea în transversală, de acolo portarul Ivănescu a reuşit să reţină chiar cu preţul unui fault comis asupra sa. Arbitrul a văzut acest fault, l-a sancţionat, iar oaspeţii s-au retras liniştiţi aşteptând repunerea mingii în joc de la limita careului mic. Numai că această ordine firească a lucrurilor n-a fost pe placul unui asistent chel care a indicat, cu fanionul, centrul terenului, considerând că în momentul în care mingea a fost şutată sub transversală ea a şi depăşit cu toată circumferinţa linia porţii. O tâmpenie mai mare nu putea fi posibilă, mai ales că şi prin plasamentul său nu putea aprecia că a fost gol. Totuşi, 1-1, şi spiritele s-au încins. Din fericire, la pauză brezoienii au fost în avantaj căci, la un corner bine executat, mingea a fost deviată de Anghel din faţa portarului advers şi a marcat pentru 2-1.

Emoţii până în final

Scorul putea căpăta proporţii la reluare. Cascada de ratări a vâlcenilor l-a făcut mare pe portarul gorjenilor. Şi la poarta apărată de Ivănescu au existat faze importante. Astfel, tânărul goal-keeper vâlcean a parat un gol ca şi făcut, cu o robinsonadă de zile mari, iar la numai câteva minute a scăpat mingea din braţe la o fază ce nu anunţa nimic periculos. Din fericire nu era pe cadrul porţii, astfel că nu am consemnat în acel moment egalarea, ci câteva minute mai târziu când Lala şi Idu nu s-au sincronizat, au greşit amândoi şi i-au permis lui Floroiu să restabilească egalitatea: 2-2. Iar acest gol a fost precedat de o fază de zile mari, cu pasă în diagonală de la Costache pentru Voicu, pătrundere bună în careu, centrare „cârlig” pentru Mătăsaru şi şut pe spaţiul porţii, cu latul, însă în piciorul portarului. Cum spuneam, în loc de 3-1 a fost 2-2! Ghinionul a fost spart în minutul 85, la capătul unei centrări din corner, când Mătăsaru, din opt metri, a înscris după ce alţi trei colegi de-ai săi au trecut pe lângă minge. Oaspeţii n-au mai avut puterea şi timpul necesar să revină în joc!

Tomescu vrea să nu mai piardă!

Succesul din meciul cu Gilortul Tg. Cărbuneşti a venit, cum spuneam, într-un moment delicat al echipei. Pe fondul eşecurilor repetate se înmulţiseră vocile contestatare atât la adresa conducerii tehnice cât şi a celorlalţi din staff-ul grupării brezoiene. Toate s-au liniştit după meci, iar acum spre viitor se priveşte cu mai mult optimism, chiar dacă nu mai există şanse de evitare a retrogradării. Eşecurile din retur au fost puse pe seama lipsei de pregătire din perioada de iarnă, venirea lui Marius Tomescu abia cu câteva săptămâni înainte de startul returului nefiind suficientă pentru a aduce prea repede rezultatele scontate. Acum semnele sunt bune…

În cursul acestei săptămâni Genesis Lotru Brezoi se deplasează la CSM Sebeş cu gândul smulgerii măcar a unui rezultat de egalitate, iar vineri, în disputa cu Minerul Uricani, jucătorii antrenaţi de Marius Tomescu pot obţine a doua victorie. Cu un moral bun în rândul jucătorilor, antrenorul vâlcenilor speră să nu mai piardă nici un meci cel puţin până la deplasarea de la Oltchim…