Fără categorieDiverse

Ghinion la… 7 metri!

* în finala Memorialului „Vinko Kandija”, campioana României a fost înfrântă de Buducnost Podgorica la loteria loviturilor de departajare

Oltchim Rm. Vâlcea a participat în zilele de 4 şi 5 septembrie la Memorialul „Vinka Kandija”, un tradiţional turneu amical organizat de campioana Sloveniei, Krim Ljubljana. La această competiţie au mai fost prezente, alături de echipa gazdă, formaţiile Hypo Viena şi Buducnost Podgorica. În Slovenia, trupa antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca a obţinut mai întâi o victorie categorică şi o binemeritată revanşă în faţa campioanei Austriei, Hypo Viena (cu scorul de 32-22), însă apoi a fost înfrântă în finală de Buducnost Podgorica, la aruncările de la 7 metri, după ce la finele celor 60 de minute regulamentare de joc scorul era egal (32-32).

Victorie în stil de mare campioană!
* Oltchim a „măturat” pe jos cu Hypo

În prima zi a Memorialului „Vinko Kandija”, vineri, 4 septembrie, vâlcencele au înfruntat puternica echipă Hypo Viena, în faţa căreia aveau de luat o revanşă după eşecul suferit în urmă cu două săptămâni, în Ungaria, mai precis la Debrecen, acolo unde gruparea magnatului Gunnar Prokop s-a impus cu 30-27. Aşa cum s-a întâmplat şi în faţa unguroaicelor de la ETO Gyor, Oltchim s-a răzbunat cu vârf şi îndesat în dauna multiplei campioane a Austriei.
Deşi în partida de la Ljubljana nu a putut conta pe serviciile a două jucătoare de bază, Narcisa Lecuşanu şi Ionela Stanca, ambele menajate după ce au suferit lovituri uşoare, antrenorul Radu Voina a reuşit să încropească o trupă extrem de omogenă, iar vâlcencele au „măturat” pur şi simplu pe jos cu handbalistele austriece. Prima repriză a fost magnifică pentru campioanele României, care au redus oastea lui Prokop la tăcere, mărşăluind solitare spre o victorie mai mult decât categorică. Încă de la pauză, Oltchim Rm. Vâlcea şi-a asigurat un avantaj consistent pe tabela de marcaj (19-8), iar repriza secundă nu a mai reprezentat decât o simplă formalitate pentru „galactice”, care s-au impus la final cu 32-22, asta după ce, cu nouă minute înainte de final, scorul era cât se poate de neverosimil: 29-16 pentru românce!
Golurile echipei vâlcene au fost marcate de Ramona Maier (8), Oana Manea (7), Valentina Ardean (4), Roxana Gatzel (3), Cristina Neagu (2), Iulia Puşcaşu (2), Adriana Nechita (2), Patricia Vizitiu (1), Steluţa Luca (1) şi Regina Shymkute (1).

„Ne-am dorit mult revanşa cu Hypo”
La final, antrenorul Radu Voina s-a arătat cât se poate de satisfăcut de victoria elevelor sale, dar şi de prestaţia pe ansamblu a echipei pe care o pregăteşte. „Ne-am dorit mult revanşa cu Hypo. Am jucat serios, am vrut să vedem care ne e valoarea pentru că le putem întâlni pe austriece din nou în Liga Campionilor”, a spus Voina.
Graţie succesului repurtat în faţa celor de la Hypo Viena, vâlcencele au obţinut dreptul de a juca finala turneului din Slovenia, în compania grupării Buducnost Podgorica, victorioasă în cealaltă semifinală, în faţa gazdelor de la Krim Ljubljana (35-34).

Oltchim a contat doar o repriză cu Buducnost
* vâlcencele au avut 7 goluri avans la pauză, dar au pierdut totuşi meciul, la aruncările de la… 7 metri

Deşi finala Memorialului „Vinko Kandja” părea a fi o simplă formalitate pentru Oltchim, pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. După o primă repriză bună, în care vâlcencele s-au detaşat la şapte goluri diferenţă şi se gândeau probabil la drumul de întoarcere spre casă au urmat 30 de minute dezastruoase. Jocul echipei noastre s-a schimbat radical, din păcate în sens negativ, din momentul în care Regina Shymkute a trebuit să părăsească terenul de joc accidentată. În aceste condiţii, după pauză, Buducnost a recuperat gol după gol, iar la final s-a bucurat pentru un trofeu pe care nu a crezut la începutul meciului că-l poate câştiga. Muntenegrencele au egalat cu un minut înainte de final (32-32), asta deşi, în minutul 54, elevele lui Radu Voina aveau trei goluri avans (32-29). Adversarele au strâns însă din dinţi, au revenit spectaculos, au marcat de trei ori (prin Bulatovic, Radicevic şi Knezevic) şi au împins meciul la lovituri de departajare. Acolo unde au fost, de asemenea, mai proaspete şi mai inspirate.
Loviturile de la 7 metri s-au dovedit a fi cu ghinion pentru vâlcence. Iulia Puşcaşu şi Roxana Gatzel le-au ratat pe primele două şi au făcut imposibilă o întoarcere a situaţiei, deşi ulterior Clara Vădineanu şi Cristina Neagu şi-au făcut datoria şi au reuşit să transforme aruncările de care au beneficiat. De partea cealaltă, Buducnost Podgorica nu a irosit niciuna dintre cele patru, iar scorul final i-a fost favorabil (4-2).
Cele 32 de goluri ale echipei vâlcene din timpul regulamentar de joc au fost marcate de Ramona Maier (10), Cristina Neagu (5), Iulia Puşcaşu (5), Regina Shymkute (5), Patricia Vizitiu (5), Oana Manea (1) şi Gabriella Szucs (1).