Liga Nationala

13 din 13!

PERFORMANŢĂ / La finele turului, echipa pregătită de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca ocupă prima poziţie în clasamentul Ligii Naţionale de handbal feminin, cu 3 puncte în plus faţă de principala rivală, Rulmentul Braşov

Oltchim Rm. Vâlcea a încheiat en-fanfare prima parte a campionatului intern, cu două victorii cât se poate de clare obţinute săptămâna trecută. Victime au fost, pe rând, grupările Rapid Bucureşti (învinsă cu 39-28 în Sala Traian) şi Oţelul Galaţi (învinsă cu 27-22 chiar în propriul fief). Aşa cum se observă, formaţia vâlceană are şi în acest sezon, cel puţin până în momentul actual, o comportare de excepţie în Liga Naţională. Cele două succese obţinute recent au ridicat la 13 (maximum posibil) numărul succeselor din tur, o performanţă care a mai fost realizată şi în sezonul 2006-2007, atunci când pe banca tehnică se afla Gheorghe Tadici.

Rapid n-a avut nici o şansă în Sala Traian

În prima dintre cele două partide disputate săptămâna trecută, Oltchim Rm. Vâlcea a înfruntat Rapid Bucureşti, în Sala Traian. Aşa cum era de aşteptat, meciul disputat miercuri, 21 ianuarie, nu le-a pus prea multe probleme jucătoarelor antrenate de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca.
În formulă completă şi dornice de a-şi spăla păcatele faţă de proprii suporteri după eşecul suferit în Liga Campionilor cu Podravka Koprivnica, handbalistele vâlcene au pus stăpânire pe joc încă din prima repriză, pe care şi-au adjudecat-o categoric, cu scorul de 19-10. După pauză, pe fondul unei uşoare relaxări în tabăra Oltchim-ului, giuleştencele au ţinut cât de cât pasul cu echipa vâlceană, însă doar atât. Celor 9 goluri în plus luate de vâlcence încă din primele 30 de minute li s-au mai adăugat acum alte 2, iar scorul final a fost net favorabil campioanelor en-titre ale ţării (39-28).
În acest meci, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Narcisa Lecuşanu (8), Valentina Ardean (7), Gabriella Szucs (6), Elena Avădanii (5), Steluţa Luca (3), Oana Manea (2), Clara Vădineanu (2), Ramona Maier (2), Roxana Gatzel (2), Rita Borbas (1) şi Adriana Ţăcălie (1).

Misiune dificilă la Galaţi

Duminică, 25 ianuarie, handbalistele de la Oltchim au susţinut unul dintre cele mai importante examene din acest campionat, pe terenul echipei Oţelul Galaţi. În oraşul de la malul Dunării (de unde este originară Adina Meiroşu), misiunea grupării vâlcene a fost una extrem de dificilă, lucru evidenţiat şi de evoluţia scorului. În dese rânduri, gazdele au pus probleme serioase echipei antrenate de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca.
De partea cealaltă, Oltchim şi-a probat din plin maturitatea şi valoarea pe terenul echipei gălăţene. Formaţia vâlceană a condus cu două goluri la pauză (13-11), însă handicapul a crescut în repriza secundă, iar finalul a fost unul fără emoţii. Astfel, la sfârşitul celor 60 de minute regulamentare de joc s-a consemnat rezultatul de 27-22 pentru Oltchim.
Pentru gruparea pregătită de Ivica Rimanic au înscris Gabriella Szucs (6 goluri), Oana Manea (5), Steluţa Luca (4), Valentina Ardean (4), Adina Meiroşu (4), Narcisa Lecuşanu (2), Elena Avădanii (1) şi Iulia Puşcaşu (1).  (N.C.)