Încălzire pentru Larvik

Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Cetate Deva 33-25

Cu doar patru zile înaintea debutului în noul sezon al Ligii Campionilor, Oltchim Rm. Vâlcea a disputat în devans o partidă din cadrul campionatului intern. Handbalistele pregătite de Ivica Rimanic şi Aurelia Roşca au întâlnit miercuri, 29 octombrie, în Sala Traian, echipa CSM Cetate Deva, o grupare care a arătat o ambiţie ieşită din comun, poate şi datorită faptului că îl are pe banca tehnică pe Seviştean Popa, nimeni altul decât antrenorul secund al Oltchim-ului în „era Tadici”. Prin prisma acestui lucru, meciul s-a constituit într-o excelentă repetiţie pentru duelul cu Larvik de duminică.

În ciuda diferenţei nete de valoare dintre jucătoarele celor două echipe, dar poate şi pentru că fetele de la Oltchim au jucat mai mult cu gândul la Liga Campionilor, iar antrenorul Ivica Rimanic şi-a permis să le menajeze pe Steluţa Luca şi Oana Manea, care au urmărit meciul din tribună, devencele s-au ţinut scai de chimiste aproximativ 20 de minute. Ba chiar au şi condus pe tabela de marcaj, cu 4-1 în minutul 6. Vâlcencele au recuperat handicapul, însă până în minutul 21 nu au reuşit să se desprindă cu nici un chip de adversare, scorul fiind egal (11-11). Spre finalul primei reprize, Oltchim a apăsat pe acceleraţie şi s-a distanţat la cinci goluri diferenţă, scorul la pauză fiind favorabil fetelor noastre (18-13).
Repriza secundă a avut aceeaşi desfăşurare ca şi prima, cu echipa din Deva, cravaşată bine de pe margine de antrenorul Seviştean Popa, deloc dispusă să predea armele. CSM Cetate Deva nu a putut să depăşească însă acel handicap de minus cinci goluri cu care a intrat la vestiare. Mai mult decât atât, spre final, Oltchim s-a distanţat chiar la opt goluri şi a încheiat meciul fără emoţii (33-25).
Golurile echipei vâlcene în acest meci au fost marcate de Ramona Maier (8), Rita Borbas (6), Narcisa Lecuşanu (5), Adina Meiroşu (4), Valentina Ardean (3), Clara Vădineanu (3), Adriana Ţăcălie (1), Roxana Gatzel (1), Raluca Ivan (1) şi Gabriella Szucs (1).

Seviştean Popa, principal la Deva

După ce a petrecut doi ani ca antrenor secund la Oltchim, Seviştean Popa s-a întors miercuri, în Sala Traian, dar ca adversar al echipei vâlcene. În vară, Marius Muntean – preşedintele echipei din Deva – l-a dorit la echipă chiar pe Gheorghe Tadici, însă până la urmă a fost nevoit să se mulţumească doar cu Seviştean Popa. Aşa cum se cunoaşte, actualul tehnician al echipei din Deva a cucerit alături de Gheorghe Tadici şase trofee cu Oltchim, în cei doi ani cât s-a aflat la Vâlcea: Cupa Cupelor, Supercupa Europei, două campionate, o Cupă a României şi o Supercupă a României. Altfel, mai trebuie spus că anul trecut, pe vremea aceasta, Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa pregăteau la Vâlcea meciul Oltchim – Viborg, care însemna debutul echipei vâlcene în Liga Campionilor.