„Finala” Cupei pe judet se joaca în sferturi

Sorţii au decis:

"Finala" Cupei pe judeţ se joacă în sferturi

* Minerul Berbeşti vrea trei fete din alt judeţ pentru o partidă la Nicolae Bălcescu

Înaintea Adunării Generale a AJF Vâlcea, reprezentanţii echipelor calificate în sferturile de finală ale Cupei României, faza judeţeană, au participat la tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor, partidele urmând a se disputa într-o singură manşă, duminică 5 martie, de la ora 11,00.

Fără capi de serie

Potrivit reglementărilor fotbalistice ale AJF Vâlcea, în această fază toate echipele sunt egale, indiferent dacă provin din Divizia D sau din Onoare. Anul acesta, pentru ediţia 2006-2007 a Cupei României, sferturile de finală ale fazei judeţene au aliniat la start şapte divizionare C şi una din Divizia Onoare, adică Flacăra Horezu, Cozia Călimăneşti, Minerul Berbeşti, AS Şirineasa, Luncavăţul Popeşti, Petrodam Măciuca, Unirea Tricolorul Goleşti şi Topologul Nicolae Bălcescu. Echipele calificate vor trebui ca în semifinale să joace meciurile tur-retur, anul acesta fiind primul din istoria AJF Vâlcea când se optează pentru această variantă. Pentru că reprezentanţii echipelor ajunse în sferturi ar agrea revenirea la vechiul mod de disputare a semifinalelor, în cuplaj la Rm. Vâlcea, propunem oficial ca Biroul Executiv să aprobe în regim de urgenţă revenirea la sistemul din anii precedenţi. S-ar elibera în primul rând o dată în plus pe „calendarul competiţional”, iar în al doilea rând, dacă meciurile s-ar juca în Râmnic (sau pe terenuri neutre într-o singură manşă) ar spori atractivitatea partidelor.

Se va şti o favorită

Ţinând cont că în urma tragerii la sorţi primele două clasate, Flacăra Horezu şi Cozia Călimăneşti, se vor confrunta în sferturile de finală, putem anticipa faptul învingătoarea va avea prima şansă la adjudecarea trofeului pus în joc. Partida ce va avea loc la Horezu va fi, în fapt, o posibilitate de revanşă pentru călimăneşteni după ce în campionat, pe terenul din Treapt, Flacăra a dispus de Cozia cu 3-1.

Vom avea o neprezentare?

Dintre cele opt echipe calificate în sferturi, una va fi la primul meci în actuala ediţie a Cupei României. Cum este posibil una ca asta? Simplu: toate adversarele de până acum ale divizionarei D AS Şirineasa nu s-au prezentat la partidele din Cupă. Surpriza de proporţii a sferturilor ar putea-o reprezenta chiar acel meci pentru că Unirea Tricolorul Goleşti, adversara trupei lui Dan Săraru, este în imposibilitatea de a alinia un „unsprezece” competitiv. Colegul nostru Florin Mănoiu spune: „În pauza dintre tur şi retur au plecat de la echipă trei titulari de valoare: portarul Ştefăneanu în Portugalia, mijlocaşul Laurenţiu Sima în Spania şi atacantul Bebe Duicu în Cipru. Dacă mai adăugăm că Mădălin Târş e accidentat, că unul dintre fraţii Fistogeanu şi Cornel Diaconu sunt în stare de suspendare, vă daţi seama că nu ne rămâne decât să anunţăm AJF-ul că nu ne prezentăm, pentru a scăpa de amendă, sau să ne prezentăm cu şapte jucători şi la 3-0 să se dea unul lovit!”

Manea vrea trei fete

La meciul Minerul Berbeşti – Topologul N. Bălcescu se părea că gazdele nu vor avea nici o problemă în a-şi asigura calificarea. Situaţia s-a schimbat radical atunci când Mihai Manea, reprezentantul grupării berbeştene, a fost de acord ca partida să se dispute în comuna Nicolae Bălcescu, pe terenul „crocodililor”. Acceptul lui Manea a fost, însă, condiţionat: „Am fost de acord să jucăm partida în deplasare, dar pentru asta cer ca să fie delegată o brigadă complet feminină, cu trei fete din alt judeţ!”