Alte sporturi

Nici o medalie la junioare II pentru judoka vâlceni

urmează finalele la seniori

În urmă cu puţin timp au fost reluate şi întrecerile destinate judoului românesc. Prima competiţie la care şi-au anunţat participarea şi sportivii CS Chimia a fost faza zonală sau calificările pentru Campionatul Naţional destinat junioarelor II. Elevii antrenorului Luciu au făcut faţă cu brio acestei prime provocări şi au trecut la faza următoare, cea finală, ce s-a desfăşurat la Arad în perioada 25-27 februarie. Din toate cele patru sportive ce au obţinut dreptul de a lua parte la finală se aştepta măcar obţinerea a două medalii care să se adauge la visteria bogată a clubului Chimia. Chiar şi una ar fi mulţumit, însă dezamăgire: nici un metal preţios la gâtul vâlcencelor. Alexandra Stan, sportiva în care s-au pus cele mai mari speranţe, a ratat podiumul şi s-a clasat pe locul 4. Acelaşi rezultat, locul 4, a fost consemnat, tot la categoria 70 de kilograme, şi de Roxana Tudor. Celelalte două componente ale lotului format de antrenorul Ion Luciu, ce a făcut deplasarea la Arad, Elena Popa (care a concurat la categoria 70 de kilograme) şi Georgiana Militaru (57 kilograme) au obţinut doar locurile 7.

Totuşi, judokanii clubului Chimia, alături de antrenorul Luciu, vor putea îndrepta situaţia neaşteptată şi mai puţin plăcută prin care au trecut, în perioada 9-12 martie, la Oradea, când va avea loc finala de la seniori. Din lotul vâlcean vor fi deplasaţi 6 sportivi: Viorel Pană (categoria +100 kilograme), Daniel Gogoaşă (+100 kg),Valentina Târcă (78 kg), Adelina Sturzu (70 kg) şi Alebertina Constantin (52 kilograme). Chiar şi Alexandra Stan îşi va putea lua revanşa la Oradea, însă în cazul ei, fiind o competiţie destinată seniorilor, şansele sunt destul de mici. Acum, antrenorul şi conducerea clubului mai speră în câştigarea unei medalii doar dacă Viorel Pană se va afla într-o formă bună, însă nici aici nu poate fi totul previzibil.