Dinamoviştii lui Mustăţea, la a treia victorie consecutivă

Programul campionatului i-a avantajat pe jucătorii de la Dinamo Rm. Vâlcea, însă acest lucru nu minimalizează cu nimic prestaţia lor. În primele runde ale sezonului au întâlnit trei echipe proaspăt apărute în eşalonul de elită judeţean, grupări pe care le-au tratat cu seriozitate, astfel că au reuşit să se impună de fiecare dată. După Conexin Runcu şi Victoria Frânceşti, a venit acum rândul celor de la Cozia Călimăneşti să cadă pradă „câinilor”. Meciul era considerat dificil pentru formaţia lui Mustăţea prin prisma faptului că echipa lui Mangalagiu nu reuşise să obţină nici un punct după primele etape, astfel că un nou insucces apăsa şi mai tare pe umerii călimăneştenilor. Ne aşteptam la o tresărire de orgoliu din partea lor, dar se pare că Liga a IV-a, cel puţin deocamdată, e o pălărie cam mare pentru Cozia.

Au avut şi adversari valoroşi în primele partide, dar asta nu scuză cu nimic rezultatele. Experienţa lui Mogoşan sau a lui Borcan, venit de la AS Şirineasa, a contat prea puţin. La fel s-a întâmplat şi în meciul recent disputat, contra celor de la Dinamo. Cozia n-a pus probleme, oaspeţii fiind cei care-au condus ostilităţile. A fost nevoie doar de 12 minute pentru ca Dinamo să încline balanţa în favoarea sa. Cruceru a deschis seria reuşitelor pentru „alb-roşii”, fiind urmat, în minutul 24, de Olaru. Cu 2-0 s-a şi încheiat prima dintre reprize. În partea secundă, pe lângă ratările Buga, Văcaru sau Tîrş, a mai fost consemnat un nou gol, cel de-al treilea şi ultimul al partidei, marcat de Păun. Astfel, Dinamo s-a impus la Călimăneşti cu 3-0, la scor de neprezentare şi priveşte acum cu încredere meciurile viitoare în care vor întâlni şi adversari care le vor pune mai multe probleme decât cei de până acum. (L.S.)