Victorie într-o repriza

Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Sibiu 33-24 (19-10)

Victorie într-o repriză

Pentru un asemenea meci cu codaşa clasamentului, antrenorul Oltchim-ului, Corne Bădulescu, a introdus încă de la început pe teren titularele. Pentru a scăpa de emoţii, pentru a tranşa rapid victoria şi mai ales pentru a da apoi credit tinereţii, în partea secundă. Planul său s-a îndeplinit totuşi târziu în prima repriză, după o perioadă de tatonare. Sibiencele au evoluat de la egal cu fetele noastre până prin minutul 12, când scorul era destul de strâns (6-5). După acest minut, Nicoleta Gâscă, Georgeta Grigore şi Mihaela Răceală au apăsat pe acceleraţie, iar diferenţa de goluri a crescut simţitor. Mai întâi la 10-5 (în minutul 17), apoi 13-7 (în minutul 22) şi 15-8 (în minutul 26). Vâlcencele au încercat în dese rânduri să iuţească ritmul de joc, iar acest lucru, atunci când le-a reuşit, nu le-a dezavantaj deloc pe oaspete, o grupare compusă din jucătoare scunde şi greoaie, în care doar fosta vâlceancă Georgeta Ilie mai ridica media de înălţime.

La adăpostul avantajului luat în prima repriză (19-10), Bădulescu le-a aruncat în luptă în partea secundă a meciului şi pe jucătoarele provenite de la echipa secundă, Alexandrina Rouă, Lăcrămioara Roşu şi Florentina Ursachi. Alături de ele s-au mai aflat pe teren alte câteva jucătoare fără prea mare experienţă, Clara Vădineanu, Andreea Dospin şi chiar portarul de rezervă Alexandra Cazacu (doar vreo şapte minute în finalul meciului). În aceste condiţii, jocul a curs mai greu, repriza terminându-se la egalitate (14-14), deşi la un moment dat fetele de la CSM Sibiu s-au apropiat până la 6 goluri. Atunci când a fost nevoie, Nicoleta Gâscă şi Georgeta Grigore au făcut însă diferenţa prin golurile lor.

Cele mai multe goluri în acest meci au fost reuşite de Nicoleta Gâscă (9). Au mai marcat pentru Oltchim: Mihaela Răceală (6), Georgeta Grigore (5), Clara Vădineanu (4), Anişoara Durac-Marcu (3), Oana Manea (2), Alexandrina Rouă (1), Roxana Gheorghe-Cherăscu (1), Florentina Ursachi (1) şi Andreea Dospin (1).

Bădulescu: „Au fost două reprize diferite”

„Junioarele mai au multe de învăţat până să ajungă la nivelul celorlalte fete din echipă. Au fost două reprize diferite. S-a văzut că pe prima repriză au câştigat-o titularele, la 9 goluri, însă apoi, cele tinere au terminat partea secundă la egalitate cu sibiencele. Repet, mai au de lucru din mai multe puncte de vedere. E-un debut bun pentru ele, e bine că se întâmplă acest lucru, dar asta nu înseamnă că gata, au ajuns la Liga Naţională şi acum se mulţumesc doar cu atât”, ne-a declarat tehnicianul Cornel Bădulescu după meciul cu CSM Sibiu.

Rocadă între maseuri

Atunci când a plecat în SUA, în urmă cu multe luni de zile, maseurul Mobi Mătăsaru a fost înlocuit la HC Oltchim de Emil Guiu, iar acesta s-a achitat cât a putut de bine de sarcini, la un moment dat făcând chiar pe translatorul, când antrenor era sârbul Djordje Rasic. Iată însă că, de curând, Mobi Mătăsaru (prezent cu echipa naţională a României şi la turneul final al Mondialelor din Rusia) a revenit la prima echipă a clubului vâlcean, iar Emil Guiu a fost trecut la echipa secundă, ce evoluează în Divizia A.

Stăncuţa Guiu n-a putut juca

Oltchim-ul n-a contat sâmbătă trecută, cu CSM Sibiu, pe serviciile portarului Stăncuţa Guiu, care s-a simţit rău în preziua meciului, iar oficialii clubului au preferat să nu rişte nimic. În aceste condiţii, pe banca de rezerve a stat Alexandra Cazacu (o tânără portăriţă de la echipa pregătită de Radu Georgescu), iar antrenorul Cornel Bădulescu a fost nevoit s-o păstreze permanent între buturi pe Ileana Bistriceanu. Asta până în minutul 53, când şi Cazacu a intrat totuşi pe teren, pentru a bifa la rândul o prezenţă în Liga Naţională, ca şi celelalte junioare ce şi-au făcut apariţia în joc.

Georgeta Ilie a jucat pentru CSM Sibiu

La echipa din Sibiu a evoluat pe postul de inter şi conducător de joc tânără handbalistă de doar 21 de ani Georgeta Ilie (care s-a aflat o bună perioadă şi-n lotul vâlcean). Apărând acum culorile formaţiei de pe malul Cibinului, aceasta a marcat de patru ori în poarta vâlceană, toate golurile fiind reuşite în prima repriză. Ulterior, în partea secundă a meciului, Georgeta Ilie a ratat şansa de a mai înscrie încă un gol, irosind cu nonşalanţă o lovitură de la 7 metri.

Tâlvâc şi Branişte au fost la meci

Pentru prima oară de la excluderea lor din lot, după catastrofa cu HCM Roman din urmă cu două etape, la meciul cu gruparea din Sibiu, Andreea Tâlvâc şi Alina Branişte le-au privit pe colegele sale din tribună. Branişte a preferat să ia loc în prima repriză lângă Adina Meiroşu (accidentată), în tribuna oficială, iar Tâlvâc a urmărit meciul ceva mai discret, din partea opusă a Sălii „Traian”.